2023.12.25. 15:43
Nyárfák kivágása közben sérült meg súlyosan egy férfi
Súlyos egészségromlást okozó foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt emelt vádat a Békéscsabai Járási Ügyészség és vádiratában pénzbüntetés kiszabására tett indítványt egy 44 éves büntetlen előéletű békéscsabai, illetve egy 51 éves, szintén büntetlen előéletű okányi férfival szemben, akik megsértették a munkavédelmi foglalkozási szabályokat és a szabályszegéseikkel összefüggésben súlyosan megsérült egyik kollégájuk. A járási ügyészség indítványt tett arra is, hogy a bíróság mindkét férfit határozott időre tiltsa el az erdészeti jellegű tevékenységek végzésétől.
Erdészeti jellegű feladatokat is elvállaltak.
Fotó: Illusztráció/Shutterstock
A Békés Vármegyei Főügyészség közleményében arról írt, hogy a vádbeli időben a 44 éves férfi főépítésvezető beosztásban dolgozott egy vasúti pályák karbantartásával, felújításával foglalkozó cég békéscsabai telephelyén, míg az 51 éves férfi előmunkás volt, amely munkakör a kiadott munkák során a munkáscsapatok irányítását foglalta magában. A cég alkalmazottai 2022. január 21-én, 6 óra 30 perckor kezdték munkájukat a 44 éves férfi vezetésével; a munkavállalók feladata a telephelyen lévő 2 elöregedett nyárfa kivágása volt. A fadöntést és a benzinmotoros fűrész kezelését az 51 éves férfi végezte, aki nem rendelkezett a fadöntéshez előírt végzettséggel, illetőleg a benzinmotoros fűrész kezeléséhez szükséges képesítéssel sem.
Az első fa kivágása rendben megtörtént, viszont a második fa kidöntése során baleset történt. Annak érdekében, hogy a fa a kívánt irányba dőljön, a fa egyik, kb. 10 méteres magasságban lévő Y elágazásán a kft. munkavállalói átdobtak egy kötelet annak a végére kötött 1 méter hosszú, 8-10 cm átmérőjű ággal. A kötelet visszahúzva az ág keresztben befeszült az Y elágazásba, majd a kötelet egy teherautó vonószemére kötötték, ami nagy erővel húzta a kötelet. A döntő vágás közben a fa a törzsének tengelye körül elfordult, ennek hatására az Y elágazásból kicsúszott a kötélre kötött ág, és oldalirányba kivágódott. Az elszabadult kötélvég a hozzá kötött 1 méter hosszú ággal együtt a munkaterületen, a fától kb. 40 méter távolságban tartózkodó egyik munkavállaló combjának csapódott, aki ennek hatására a földre esett. A sértett a baleset következtében súlyos, többszörös combtörést szenvedett, amelynek tényleges gyógyulási ideje 7 hónap volt és műtéti beavatkozást, csontbeültetést is indokolt.
A munkavédelemtől szóló törvény értelmében a munkafolyamatot, a technológiát, a munkaeszközt, az anyagot úgy kell megválasztani, hogy az sem a munkavállalók, sem a munkavégzés hatókörében tartózkodók egészségét és biztonságát ne veszélyeztesse.
A munkahelyi baleset – az ügyészség álláspontja szerint – azért következett be, mert megsértették a rájuk irányadó munkavédelmi, munkabiztonsági, foglalkozási szabályokat.
A főépítésvezetőnek a munka megkezdése előtt gondoskodnia kellett volna arról, hogy a veszélyeztetett körzetben senki ne tartózkodjon, illetőleg a szabálytalan munkavégzést le kellett volna állítania. Amennyiben a láncfűrészt használó másik terhelt rendelkezett volna a fadöntéshez előírt végzettséggel, illetve fakitermelő szakmunkásként a legalább 2 éves szakmai gyakorlattal, úgy észlelhette, illetve feltételezhette volna az elöregedett fa korhadtságát, lehetősége lett volna a megfelelő technológiát alkalmazni tevékenysége során, és ő sem gondoskodott a veszélyeztetett terület kiürítéséről.