podsztyenás házak

2018.01.30. 19:58

Értéket mentenek a csabai hagyományőrzők

A földig rombolástól mentették meg a Szív utcában egy, a csabai népi építészeti jellegzetességeket hordozó ház elemeit. A sikertörténethez egy együttműködő vállalkozó és a Hagyományőrző Kulturális Kör értékmentő munkájára volt szükség.

Nagy-Laczkó Viktória

Majd egy évvel ezelőtt számoltunk be arról, hogy komoly erőfeszítéseket tesz a Hagyományőrző Kulturális Kör a békéscsabai podsztyenás, vagyis az előtornácos és a csabai népi építészeti stílusban épült házak megmentéséért. Mácsai Sándor, a kör vezetője akkor elmondta­, ­közel száz olyan, a XIX. században épült ház található a városban, melyeket érdemes lenne megőrizni.

A hagyományőrzők éppen ezért felmérték az ilyen stílusú házakat, s amennyiben a tulajdonosuk ezek elbontása mellett döntött, felajánlották a segítségüket a munkálatokban. Az összefogás nyomán immáron a negyedik olyan épületet bontják el szakszerűen, mely elemeinek megőrzésével ­tovább ápolják a Csabára érkező­ szlovákság emlékét.

– A podsztyenás ház oromtornáca a simléderes ház előreugró részéből fejlődhetett ki a XIX. században. A podsztyena­ a ház elejét és bejáratát védő­ előtér, amelyet ajtó választ el a tornáctól, sőt, csak ezen keresztül lehet belépni nemcsak a tornácra, hanem a portára is – mondta el a ház jellegzetességeit Mácsai Sándor. – Most ismét elbonthattunk egy értékes, 180 éve készült csabai népi építészeti elemeket hordozó épületet. A munkát végző vállalkozó hívott fel minket, hogy jöjjünk el, nézzük meg, hogy mi az, ami menthető. Szép dolgokat találtunk: a tornácot lezáró, kézzel faragott facsipkék és tartóoszlopok, a díszített ajtók, a nyílászárók és a spaletták mind kiváló­ állapotban vannak.

A kiemelt darabok jó helyre kerülnek: egyrészt szaksze­rűen tárolva várnak arra, hogy a tervek szerint felépülő békéscsabai skanzenben, azaz egy egyedülálló élő szabadtéri néprajzi múzeumban adjanak tanúbizonyságot a régmúltról, másrészt egy most épülő csabai magáningatlan építésekor használják fel bizonyos részeit­. A hagyományőrző­ kör kéri a podsztyenás épületek tulajdonosait, az építőipari vállalatok vezetőit, hogy amennyiben a szlovákságra jellemző ingatlanok elbontása mellett döntöttek, keressék fel őket, segítenek az értékmentésben.

Mácsai Sándor elmondta, szeretnék megmenteni a podsztyenás házakat. Fotó: Imre György

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában