2018.02.01. 22:49
Szellemrepülőt láttak Békéscsaba felett?
Egy térképen látni, ahogy egy fehér „szellemrepülő” száll a békéscsabai TV-torony irányába.
A műholdkép bal felső részén látható egy fehér „szellemrepülő” valódi kondenzcsíkokkal, mellette pedig egy igazi gép sejtelmes füstcsíkkal – adták közre a legnagyobb közösségi oldal egyik békéscsabai csoportjában.
Útirány a csabai TV torony. Vagy mindez csak optikai csalódás? Mi a véleményetek? Rá lehet nagyítani, de nekem nem segített. Van rá magyarázat? – tette fel kérdéseit a csoport tagja.
És akkor jöjjön a kép kinagyítva:
Önök mit gondolnak, mi lehet ez a jelenség?
Aki arra gondolt, hogy esetleg a műholdképek feldolgozása miatt keletkezett ez a látvány, akkor jó úton jár az igazsághoz vezető úton.
A földrajzi koordinátákhoz rendelt fényképek talajhoz közeli része a legpontosabb. A magas objektumok földfelszínen lévő része
a „helyén van”, de a kiemelkedő részek térképi pontossága csökkenhet a képek összillesztésekor. Így a nagyon magas épületek akár eldőlve látszódhatnak a feldolgozott képeken – amelyről az origo.hu cikkében is olvashatunk. Mivel a műholdak felvételei nagy magasságból készülnek, így az épületeknek nincs akkora felbontása, hogy ez a leképzési hiba látványos legyen, ráadásul a kiemelkedésük aránya eltörpül a felvevő berendezéstől való távolsághoz képest.
A nagy magasságban közlekedő repülőgépeknél ez a tárgytávolság-arány megváltozik. A legtöbb műhold különböző felvevőfejeken rögzíti a nagyfelbontású pankromatikus (fekete-fehér) és a színes felvételeit, amiket a képfeldolgozás során illesztenek össze, amin fekete-fehér felvétel részletessége és a kisebb felbontású színes felvétel színárnyalatai adják a részletesnek látszó színes felvételt.
A színes és a részletes fekete-fehér felvétel illesztése a domborzaton tökéletes, de a szoftverek képtelenek kijavítani a nagy magasságban mozgó repülőgépek képét, és ezekből a leképzési hibákból ered az észlelt érdekességek nagy része.