2018.04.18. 18:53
Nemzetiségi Konferenciát rendeztek Szarvason
Majd beszakadt a parketta a gyulai Nicolae Bălcescu Román Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium diákjainak tánca alatt a szarvasi Gál Ferenc Főiskola és Pedagógiai Kar épületének második emeletén, ahol hetedik alkalommal rendeztek nemzetiségi konferenciát szerdán.
A Hittel élni – A gyermek a nemzetiségek jövője című rendezvényen a szlovák, német és román nemzetiségi képzést folytató pedagógusok és nemzetiségi közéleti személyek vettek részt.
– A cél, hogy a résztevők megvitassák az induló négy éves ciklusban milyen programokra, milyen újításokra van szükség a nemzetiségi kérdésben, hiszen az óvodáknak és iskoláknak ki kell egészítenie mindazt, amit a gyerekek a családban nem kaphatnak meg – fogalmazott dr. Lipcsei Imre dékán.
Dr. Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspök, a konferencia védnöke köszöntjében arra hívta fel a figyelmet, hogy mindenki a saját értékeit tudatosítsa, gyökereiből táplálkozzon és saját hagyományát, kultúráját, nyelvét értékként fogja fel, valamint identitását erősítse és így egy erős közösség tagja legyen. Hangsúlyozta, a közelmúltban Szegeden egy új kezdeményezést indítottak, amelynek során egy olyan általános iskolát és gimnáziumot hoznak létre, ahol többnyelvű tancsoportokat alakítanak majd ki, így öt nemzetiség: román, magyar, szlovák, szerb és ukrán diákokat is tudnak fogadni, akik tanulmányaik végén oxfordi érettségit tehetnek.
Igor Furdík a Szlovák Köztársaság főkonzulja arról beszélt, hogy egy újszülöttet legyen az kínai, magyar vagy szlovák felmenőkkel rendelkező, nem születési helye, hanem kultúrája és nyelve teszi nemzete gyermekévé.
Florin Trandafir Vasiloni Románia gyulai főkonzulja, elmondta, a román állam húsz nemzetiség fennmaradását és jogait biztosítja, a közéletben a tíz legtöbbet használt nyelv között a magyar is jelen van.
Ritter Imre a magyarországi németek országgyűlési képviselője, aki mandátumának megszerzése óta először állt nyilvánosság elé és amelyre 85 éve nem volt példa, azt mondta ez minőségileg új helyzet a parlamentben és ez az eredmény mind a 13 magyarországi nemzetiség számára új lehetőséget és sikert jelent.
Az 1.kép a gyulai Nicolae Bălcescu Román Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium diákjainak tánca. Fotó: Lehoczky Péter
A 2. kép A gyomaendrődi Kiss Bálint Általános iskola diákjai magyarországi német gyermektáncokat mutattak be. Fotó: Lehoczky Péter