2024.11.03. 16:33
Az ősök előtti tisztelet jegyében könyv született, bemutatták
Nagybánhegyes 1842-1947 anyakönyvei, lakói, egyháza és történelme címmel jelent meg egy kötet. Ennek tartották meg a könyvbemutatóját a településen. Nagyon sok elszármazott hazatért e jeles alkalomra.
– Az őseink iránti tiszteletből készült könyv ünnepélyes bemutatóját tartottuk Nagybánhegyesen. Végtelenül hálásak vagyunk a szlovákiai Alföldi Szlovákok Genealógiai Kutatásáért Egyesület tagjainak az önzetlen munkájukért, amellyel létrehozták a több, mint 400 oldalas, DVD melléklettel ellátott könyvet – olvasható a Nagybánhegyesi Szlovákok Hagyományőrző Egyesületének közösségi oldalán. A könyvbemutatónak ők a Békés Vármegye Szlovák Önkormányzattal közösen a támogatói is voltak. A rendezvény szervezője volt a Nagybánhegyes Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat és a Magyarországi Szlovákok Kulturális Intézete.
Könyvbemutató: hazatértek az elszármazottak
A templomi áhítatra érkezőket Sipos István orgonamuzsikája fogadta. A környező településeken túl sokan megtisztelték a sokszínű programot távolabbi, szlovák lakta településekről. Hazatértek az elszármazottak, a könyv készítői közül is tizenöten jöttek Galántáról.
A rendezvény védnöke Zelman Ferenc, a Magyarországi Szlovák Szervezetek Uniója elnöke volt. A nagybánhegyesi programon megjelent Paulik Antal, a magyarországi szlovákok parlamenti szószólója, Hollerné Racskó Erzsébet az Országos Szlovák Önkormányzat elnöke, Klementné Zelman Ildikó, Békés Vármegye Szlovák Önkormányzatának alelnöke, Farkas Sándor polgármester és a képviselő testület tagjai.
A kötet értékét növeli, hogy szlovák, magyar és angol nyelvű. A melléklete, a DVD pedig egyedülálló módon ad segítséget a családfa-kutatáshoz: mintegy 100 ezer személy egyedülálló genealógiai adatbázisát tartalmazza, akik az alföldi régió bizonyos szlovák településein születtek, házasodtak, vagy haltak meg a 18. század közepétől 1947-ig.
A rendezvény végén Michal Hronec szlovák hagyományok szerint megkeresztelte a könyvet. A házigazdák megvendégelték a program résztvevőit. A falusi vendéglátás jegyében került az asztalokra a bánhegyesi lakodalmas leves, a pörkölt és a házi savanyúság a sok finom, saját készítésű sütemény (például mazsolás tót kalács) mellett.