2018.06.15. 11:28
Valami bűzlik Szarvason
Egy bizonyos ideje borzolja a kedélyeket és a szaglószerveket a város belterületét belengő intenzív trágyaszag, amely megkeseríti a helyiek életét és amely a település – nyári időszakban megnövekedett – idegenforgalmára is káros hatással lehet. Az önkormányzat – bár nem az ő hatáskörük – próbálta felderíteni a sertéstrágyára hasonlító szag forrását, ezzel együtt megtette bejelentését az illetékes hatóság, azaz a Békés Megyei Kormányhivatal felé, amely többek között bűzkommandót indított a városban.
A szarvasi önkormányzat sajtótájékoztatón számolt be az üggyel kapcsolatos fejleményekről. Hodálik Pál alpolgármester felidézte, az ügy kezdetén azt gondolták, a bűz egy pillanatnyi kellemetlenség része, hiszen a korábbi években is volt rá példa, hogy bizonyos üzemek híg sertéstrágyát helyeztek el a környező szántóföldeken, amelyért megbírságolták őket, valamint korlátozták és módosították működési engedélyüket így a probléma viszonylag rövid idő alatt megoldódott. Az idei évben azonban a bűz több hét után sem akart szűnni.
– Próbáltunk megoldást keresni, először is az illetékes járási hatóságnál tettünk bejelentést, amely felállította a bűzkommandót. Több lakossági bejelentés érkezett, de a helyszíni tettenérést nem sikerült megvalósítani. Továbbmentem és megkerestem a Békés Megyei Kormányhivatal főigazgatóját – mondta Hodálik Pál.
Erre reagálva Rákóczi Attila arról tájékoztatta az alpolgármestert, hogy a trágyaelhelyezés rendszere megváltozott. E szerint egy bizonyos időszakra – amely lehet 1-5 év is – vonatkozó engedélyt a Békéscsabai Járási Hivataltól lehet kérvényezni, amelynek a munkatársai egy gyulai irodában dolgoznak. Ha megvan az engedély, az elhelyezésre szánt sertés hígtrágya mennyiségét minden alkalommal külön be kell jelenteni.
Hodálik Pál elmondta, tudomása szerint az így elhelyezett trágyát be kell injektálni vagy szántani. Azonban ez a helyszínen készült felvételek alapján nem történt meg. A Békés Megyei Kormányhivatal tájékoztatása alapján úgy tudják, az ügyben volt éjszakai tetten érés, folyamatban van a bírság kiszabása és a tevékenység korlátozása is. Ezentúl az alpolgármester arra kérte az illetékes szervet, hogy az eljárás idejére lehetőség szerint biztosítsanak helyben egy kollégát.
Az ügyben megkerestük a Békés Megyei Kormányhivatalt is, ahol azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a lakossági jelzések alapján elvégzett helyszíni szemlék egyértelműsítették, mely területekről érkezik a szaghatás. E célból egyébként a hivatal egy e-mail címet is létrehozott, ahová eddig 9 bejelentés érkezett. Levelükben leírták hogy a bűz forrásának azonosítása megtörtént. Bebizonyosodott, hogy egy gazdasági társaság tehető felelőssé az ügyben, ezért a főosztály 2018 májusában és júniusában kötelezte az érintett társaságot a szaghatás csökkentésére. A nem megfelelő teljesítés miatt elrendelte annak végrehajtását és eljárási bírsággal sújtotta a céget. A hatóság ugyanakkor levegőtisztaság-védelmi bírságokat is kiszabott. A célból, hogy a bűzhatást minimalizálni lehessen, áttekintették és módosították a társaság termőföldre kihelyezést engedélyező határozatát, illetve azonnali végrehajtással korlátozták a kihelyezés idejét, módját.
Mint írták az érintett gazdasági társaság rendelkezik környezetvédelmi és egyéb hatósági engedélyekkel, talajszennyezés veszélye nem merült fel. Továbbá a hígtrágya, illetve nem veszélyes hulladék termőföldön történő engedély nélküli elhelyezése esetén talajvédelmi bírság szabható ki, amelynek mértéke 100 ezer forint hektáronként, azonban idén az eljárások eredményeképpen ez nem volt megállapítható.
A kötelezettségek betartását a Békéscsabai Járási Hivatal illetékes főosztálya és a Szarvasi Járási Hivatal a továbbiakban is folyamatosan ellenőrzi.