békéscsaba300

2018.07.07. 20:21

Felvonulás és kiállítások színesítették az évfordulót

Ló vontatta szekereken vonultak a csabaiak, bemutatták a Magyar Szlovákok Kutatóintézete gondozásában megjelent kötetet, több elismerés is gazdára talált, és még veterán kerékpárokat is kiállítottak a Szent István téren, ahol hivatalosan szombaton vette kezdetét a Mindenki, aki CSABAI! Békéscsaba300 Fesztivál második, nagyszabású rendezvénysorozata, amellyel Békéscsaba újratelepítésének 300., várossá válásának 100. évfordulója előtt tisztelegnek a városban.

Balázs Anett

A Fejezetek a békéscsabai szlovákok múltjából és jelenéből és a Kapitoly z minulosti a súčasnosti Slovákov v Békešskej Čabe című könyveket a városháza dísztermében mutatták be. A szerzők – Miroslav Kmeť, Tuska Tünde és Uhrin Erzsébet – Haan Lajos egykori evangélikus lelkésznek, történetírónak ajánlották a Békéscsaba történetét és jelenét feldolgozó könyvet, amely számos szlovákiai és magyar szerző tanulmányával készült. A kötetben többek között olvashatunk arról is, hogyan került egymáshoz közelebb a szlovák és magyar közösség.

Bár Békéscsaba nem az első szlovákok által alapított hely volt a mai Magyarország területén, az immár 300 éves város döntő mértékben alapította a szlovák közösség sorsát, hiszen a 19. század derekán a városnak mintegy 22 ezer lakosa közül 20 671 szlovák, 1200 magyar és 50 német volt. Éppen ezért az Országos Szlovák Önkormányzat közgyűlése úgy határozott, hogy a szlovák közösség egyik legnagyobb ünnepét, a Magyarországi Szlovákok Napját ez évben Békéscsabán, a fesztivál ideje alatt szervezik meg.

Az Evangélikus Kistemplomban, a Szlovák Nap keretein belül megtartott ökumenikus áhítaton adták át a szlovák kultúráért tett elismeréseket. Nemzetiségünk Díjban részesült Huberné Kisgyőri Katalin sárisápi pedagógus, a békéscsabai szlovák iskola igazgatója Pecsenya Edit, és az 1992-ben alakult Tücsök Zenekar.

A déli óráktól megnyílt Szent István térre négy óra előtt nem sokkal vonultak be azok lovakkal vontatott szekerek, amelyek az egykori telepesek megérkezését hivatottak feleleveníteni. A Korzó térről indult élő muzsikával kísért menetben helyett kaptak az egykori telepesek leszármazottai, tíz szlovák régió képviselői és Munkácsy Mihály valamint Stark Adolf hasonmásai is.

A fesztivál ünnepélyes megnyitóján Szarvas Péter polgármester, Lászik Mihály, Békéscsaba Szlovák Önkormányzatának elnöke, Igor Furdík szlovák főkonzul valamint Hollerné Racskó Erzsébet, az Országos Szlovák Önkormányzat elnöke megkoszorúzták Békéscsaba újratelepítésének 275. évfordulójára állított emlékkövet, majd ezt követően Pavol Lašák, Hradište polgármesterével kiegészülve ünnepélyes keretek között megnyitották a fesztivált.

– Békéscsaba hagyományosan a szlovákság egyik nagy múltú központja. A békéscsabai szlovákok a városban a kezdettől fogva a magyarokkal éltek együtt, alkalmazkodtak a magyar kultúrához, népesedtek. A mai napig meglátszik hogy a városban, a szlovákok és a magyarok együtt dolgoztak. Polgármesterként fontosnak tartom városunk történelmének minél szélesebb körben való megismertetését, hiszen van mire büszkének lennünk, van mire emlékeznünk és van mit mesélnünk. Büszke vagyok városunk betelepítésének tricentenáriumára, és erre a hangulatos, gazdag és sokszínű három évszázadra – mondta el ünnepi beszédében Szarvas Péter.

Az eső előtt még belefért a Magyarországi Szlovákok Kulturális Intézetének gálaműsora, melyet megelőzően dr. Felföldi László néptánckutató, egyetemi oktató Lami István-díjat vehette át.

 

 

Látványos bemutatóval érkezett a Fővárosi Nagycirkusz is. Beküldött fotók

 

De a programok sorának még nincs vége, a szervezők vasárnap estig színes műsorokkal várnak mindenkit a Szent István téren!

 

Fotók: Lehoczky Péter

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában