BÉKÉS MEGYE/NEW YORK

2018.09.02. 06:45

Pozitív hatással van a dúla jelenléte a szülésélményre

Érzelmi támogatást nyújtanak, szülés alatt végig a nő mellett maradnak, s szükség esetén oldják a fellépő feszültségeket. Semmiségeknek tűnő gesztusok, melyek miatt bizonyítottan lerövidül a vajúdás időtartama, de csökken a császármetszések, a gátmetszések és más szülészeti beavatkozások száma is. A dúlák szerepére, hatáskörére és a jelenlétükkel összeköthető pozitív változásokra világított rá két dúla nemrég egy, a CsabaParkban rendezett előadáson.

Nagy-Laczkó Viktória

A kötetlen, családias hangulatú beszélgetést Mátyusné Gálik­ Zsuzsanna és Futaki Jolán ­vezette. A hozzájuk érkező kérdések zöme magára a dúlaságra irányult, így hamar kiderült, mit is csinál egy ­dúla (segítő asszonytárs).

– A dúla a vajúdás és a szülés ideje alatt végig, teljes ­figyelmével kíséri az anyát, érzékelve és követve minden olyan pillanatot, amikor ­támogatásra, bátorításra, megerősítésre és biztatásra van szüksége. Adott esetben megsimogatjuk, megetetjük, megitatjuk a vajúdó­ nőt, ­pozitív megerősítéseket adunk számára a feszült helyzetekben. Ezenfelül megnyugtatást tudunk nyújtani egy esetleges pánikörvényben, de az anya mellett a partner érzelmi támogatására is képesek vagyunk, így az apa is teljesebbnek tudja megélni gyermeke születését – mondta­ el Zsuzsanna.

Futaki Jolán (jobbról) is mesélt munkájáról. Fotó: Imre György

– A jó dúla ismérve lehet az is – vette át a szót Jolán –, hogy van egy jól kiépült kapcsolatrendszere. Tudja, hova, kihez érdemes elküldeni a hozzá forduló várandóst, ha bizonyos igényei, elvárásai vannak a szülése körülményeivel, lehetőségeivel kapcsolatban. Véleményem szerint azért is nagyon fontos a dúla jelenléte, azaz egy olyan személyé, aki nem a kórház alkalmazásában van ­jelen, mert úgymond kizárólag csak a várandós oldalán áll – fogalmazott Jolán. Hozzá­tette, a tapasztalata azt mutatja, a jövőben egyre többen fognak dúlákhoz fordulni a világon, mert jelenlétük elengedhetetlen kellékei lehetnek a jó szülésélménynek.

Az esemény érdekességét azon túl, hogy a jelen­lévők megtudták, mivel foglalkoznak a segítők, a két előadó ­eltérő munkatapasztalata adta, ugyanis míg Zsuzsanna Magyarországon, Békés megyében, addig Jolán az USA-ban, New Yorkban segíti­ a várandósság alatt, a szülés körül és a gyermekágyi ­időszakban a nőket.

– Az államokban nem ­létezik védőnői hálózat, ezért a dúlák lényegében a védőnők szerepkörében is mozognak, és – talán éppen ezért – a kórházakban jó szemmel, partnerként tekintenek ránk. Sokszor előfordult, hogy felkértek arra a szülőszobában, hogy aktívan vegyek részt a folyamatban segítve, kiegészítve a személyzet munkáját – fogalmazott Jolán.

Zsuzsanna valamelyest másként látja a dúlaság ­helyzetét Magyarországon. – Hazánkban rendkívül ­változatos a dúlákhoz való hozzáállás a kórházak részéről. Vannak olyan intézmények, ahol teljesen elfogadott a dúlák jelenléte, máshol ­sajnos küzdelmek árán sem juthatnak be a szülőszobára az apa melletti második ­kísérőként. Kétségtelen, hogy a várandósok részéről egyre nagyobb az igény és az érdeklődés – fogalmazott.

Hozzátette, a dúlák elfogadásához, a változáshoz az ­információnyújtáson túl az érvényben lévő egészségügyi törvény újraértelmezésére is szükség lenne, ugyanis a ­magyar jogszabály – az amerikaitól eltérően, ahol kettő­ vagy akár több személy is ­bemehet a szülőszobába – ­jelenleg egy nagykorú személy belépését engedélyezi.

 

A nehéz pillanatokban segítenek

Kutatások igazolják, hogy egy dúla jelenléte pozitív hatással van a szülésélményre, és jelentősen csökkenhet az orvosi beavatkozások szükségességének gyakorisága is. Egy az 1990-es években publikált felmérés arra is rámutatott, hogy egy dúla által kísért szüléseknél a vajúdás időtartama 25 százalékkal lerövidült, a császármetszések száma 50 százalékkal csökkent, 40 százalékkal kevesebbszer kellett mesterséges oxitocint és 60 százalékkal epidurális érzéstelenítést használni, valamint gátmetszést végezni.

A fájdalom is elviselhetőbb

A témában megkerestük dr. Svarsnig Lajost, a Családbarát Kórházi Osztály 2018 díjat elnyerő orosházi kórház szülészet-nőgyógyászati osztály osztályvezető főorvosát, aki elmondta, nagyon támogatja és helyesli a dúlák jelenlétét a szülőszobában.

– Nagyon jelentős pszichés támogatást ad a dúla jelenléte. S tudjuk, a vajúdó asszony pszichés állapota jelentős mértékben befolyásolja a fájdalomküszöbét is. Sokkal jobban tűrnek, türelmesebbek azok az asszonyok, akik mellett van segítő – hangsúlyozta a főorvos.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában