2018.11.19. 17:15
Kárpátalján jártak a békésiek
A Kárpátaljai Szolidaritási Program részeként látogatott a békési Szegedi Kis István Református Intézmény negyventagú delegációja a közelmúltban Haláborra, hogy a helyi magyar nyelvű óvodát segítsék. A pedagógusokból álló csapat emellett felkereste Kárpátalja nevezetességeit is. Az iskola diákjai és több tanára pedig a Partiumban járt nemrég.
Az utazás a határon túli magyarsággal kapcsolatos ismeretek bővülését, a határon átnyúló kapcsolatépítést, segítségnyújtást kívánta elősegíteni. A békési iskola a magyar határhoz közeli halábori óvodával vette fel a kapcsolatot a Határtalanul! program részeként. A kistelepülés magyar óvodája részére 400 ezer forint gyűlt össze, amelyből elektromos zongorát, laptopot, nyomtatót és játékokat vásárolt a kárpátaljai intézmény.
A békési csapat a korai indulás ellenére is csak délután lépte át a határt. A program a beregszászi múzeumlátogatással kezdődött, majd Szent István szobrának megkoszorúzása után városnézés következett.
A csoport sötétedéskor érkezett meg Mezőváriba, ahol a szállások elfoglalása után a helyi művelődési házba invitálták meg őket, és kulturális estet szerveztek a részükre a helyi hagyományőrzők bevonásával. Másnap Haláborra vezetett az útjuk, ahol már nagyon várták a békési küldöttséget az óvoda dolgozói, az ovisok és szüleik.
„Szinte zavarba ejtő volt a hálájuk, amiért intézményükre esett az iskolánk választása. Műsorral kedveskedtek, majd a kis ovisok önfeledten vették birtokba a kapott játékokat. Míg a gyerekeket önkéntesek szórakoztatták, vendéglátóink elhalmoztak minket is mindennel, ami szem-szájnak ingere. Közben ismerkedtünk, beszélgettünk. Közösen fát is ültettünk. Nagy élményt jelentett mindenkinek ez a délelőtt” – olvasható Szeverényi Valéria tanárnő úti beszámolójában.
A nap további részét Munkácson, majd Beregszentmiklóson töltötték. A Rákóczi–kastélyhoz sötétedéskor érkeztek meg. A fáklyás tárlatvezetés nem mindennapi élményt jelentett.
A harmadik napon Alsókalocsán a skanzen, az Árpád-vonal tanútja a Talabor folyó felett, majd a Szinevéri-tó, Kárpátalja egyik legcsodálatosabb természeti látnivalója, egyben legmagasabban fekvő tengerszeme jelentett feltöltődést.
Az utolsó napra maradt a Vereckei-hágó és a Honfoglalás-emlékmű felkeresése, ahol a Himnusz eléneklésével és az elhelyezett koszorúkkal emlékeztek őseinkre.
„Meggyőződésem, hogy a segítségnyújtás örömérzésén túl ezek a nem mindennapi élmények nemcsak a magyarságtudatot mélyítik, hanem az emberi kapcsolatokat, a közösség fejlődését, összekovácsolódását is elősegítik” – hangsúlyozta a tanárnő.
A békési intézmény a kárpátaljai út mellett is kiemelt hangsúlyt fektet a határon túli kapcsolatokra, a határon túli magyarsággal való együttműködésre. Ennek a részeként az iskola huszonöt gimnazista és általános iskolás tanulója vett részt jutalomkiránduláson a romániai Bihar megyében. A csapatot az intézmény öt történelem szakos tanára is elkísérte.
Földvárat és várakat is felkerestek Bihar megyében
A Szegedi Kis István Református Intézmény csoportjának első állomása a bihari állami általános iskola volt, ahol az intézmény vezetője, Csorba Mihály történelem szakos tanár a település és a régió történelméről, valamint a bihari földvárról tartott előadást. A csoport ezt követően felkereste a bihari földvárat, amely valaha a vármegye központja volt.
A nagyváradi vár volt a következő célpont, amelynek kiállítását is megtekintették a békésiek. Ezt követően Nagyvárad központja következett a Szent László-templommal és a sétálóutcával, továbbá a szép Körös-parti település megannyi érdekességével.
A békésieket fogadták a Királyhágó-melléki Református Egyházkerület székházában is. Antal János külügyi tanácsos az egyház és a magyarság helyzetéről szólt a közelmúlt és a ma Romániájában. Az egész szakmai napot Csorba Mihály kísérte érdekes történeteivel, komoly szakmai tudásával.