verseny

2018.11.25. 06:50

A füzesgyarmati fiatal tehetség tarolt a Ki mit tud?-on

Füzesgyarmati fiatal tarolt az Országos Rendőr-főkapitányság által szervezett, roma származású fiataloknak szóló „Ki mit tud?” vetélkedőn. A 12 éves Szücs Gábor Reményik Sándor Eredj, ha tudsz! című versével kápráztatta el nemrég a rangos szakmai zsűri tagjait, köztük Mága Zoltán hegedűművészt, Németh Kristóf színművészt, Molnár Ferenc „Caramel” énekest, Mucsi János koreográfust és Pintér Zsuzsannát, az Országos Polgárőr Szövetség kulturális alelnökét a budapesti Klebelsberg Kultúrkúriában rendezett eseményen.

Nagy-Laczkó Viktória

Immár harmadik alkalommal hirdette meg az ismert, a Magyar Televízió 1962 és 1996 között sugárzott kulturális tehetségkutató műsorának mintájára rendezett országos vetélkedőt a rendőrség. Összesen 19 produkció, megannyi nevező állt színpadra; Fejér kivételével az összes megye képviseltette magát. A diákok főként ének- és hangszeres zene-, vers- és próza-, valamint táncelőadásokban bizonyították tehetségüket.

– Felkérésre jelentkeztünk a meghirdetett vetélkedőre. Éri Lajos, a Békés Megyei Roma Nemzetiségi Önkormányzat alelnöke és a Füzesgyarmati Roma Kisebbségi Önkormányzat elnökhelyettese keresett meg bennünket még szeptember elején az ötlettel, hiszen jól ismerik Gábort, aki nagyon sok versenyen szerepel jó eredménnyel itt helyben és a térségben egyaránt – árulta el Szücs Gábor édesanyja.

Szücs Gábor humán és reál területen is szép eredményeket ér el, lényegében minden érdekli /Fotó: Lehoczky Péter/

Antal Ágnes a fiú felkészítője, hivatását tekintve pedig gyógypedagógus. – Az időpont szerencsés volt, mert akkor készültünk az októberi Hegyesi János Szavalóversenyre a Reményik Sándor-verssel – fogalmazott – Ez lett volna az első alkalom, hogy Gábor egy olyan művel áll színpadra, amivel megmutatja a komolyabb oldalát. A helyi próbatételtől végül családi okok miatt elálltunk, túlontúl aktuális lett a poéma az életünkre, nehéz időszakot éltünk át. Az országost azonban már nem hagytuk ki, közös erővel készültünk rá.

A felkérés után közel két hónap állt Gábor és Ágnes rendelkezésére. Az időszak a szerzemény tanulmányozásával telt; a mű minden apró részletét átbeszélték, értelmezték, meghallgatták mások előadásában, felkészültek a költő életéből is. A munkának, szorgalomnak köszönhetően a kisdiák napról napra jobban megismerte a verset.

– Már elég gyakorlottak vagyunk szavalás terén anyával, hiszen számtalanszor készültünk fel közösen. A legnehezebb része minden esetben a megfelelő hangsúlyozás és az átélés begyakorlása. Általában nem izgulok a versenyek előtt, de most egészen másként alakult, bepánikoltam mielőtt felmentem a színpadra. Az érzés csak később, egy zongorajáték közben szűnt meg – mondta el Gábor, aki izgulás ide vagy oda, hibátlanul mondta el a kiválasztott művet.

A zsűri végül a látott produkciók alapján a füzesgyarmati fiút találta a legtehetségesebbnek. A családnak rendkívül sokat jelent a díj, már csak azért is, mert mindketten úgy érzik, egy olyan színvonalas versenyen bizonyított a fiú, ahol amellett, hogy a többi nevező is képzett volt, szakértő zsűri értékelte a résztvevőket. Az országos rendezvényről végül egy rangos elismeréssel, értékes tárgynyereményekkel, 100 ezer forint értékű Mága Zoltán Talentum-Ösztöndíjjal tért haza megyénk ifjú tehetsége, valamint azzal a felkéréssel, hogy szerepeljen a jövő évi Hagyományok Fesztiválján.

Vonzza a történelem és a régészet

A kitűnő tanuló Szücs Gábor érdeklődése rendkívül szerteágazó. A szavalóversenyek mellett számtalan hobbinak hódol. Édesapjával horgászik, 6 éve a füzesgyarmati Kossuth Lajos Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola báb- és színjáték, valamint társastánc tanszakán tanul, és harmadik éve a csökmői alapfokú művészeti iskola klarinét tanszakát is végzi.

Elmondása szerint a zene és a színjátszás áll hozzá a legközelebb. Felnőttként azonban más irányba indul a mostani tervei szerint, történelem szakra szeretne járni Debrecenbe, hogy kutató legyen, de erősen érdeklődik a régészet iránt is.

Elmondta, az év hátralévő részében nem indul több szavalóversenyen, majd csak tavasszal kezdi meg a felkészülést a nagyobb, felmenő rendszerű tanulmányi megmérettetésekre. Addig is éli a 12 évesek mindennapjait, tanul, pihen.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában