2018.11.23. 13:50
Valószínűleg megmérgezték Lunát, a border collie kölyköt
Valaki mérgezett, valószínűleg fagyállóval átitatott csirkefarhátat helyezett el a napokban Gyulán, a Körös gátján. Egy három és fél hónapos border collie kutya kis híján belehalt, hogy belekóstolt az aligha véletlenül eldobott húsba. A területen sokan sétáltatják kedvenceiket, családok is megfordulnak ott, így nemcsak az állatokat, hanem a kisgyerekeket is veszélyeztetheti a felelőtlen és értelmetlen cselekmény.
Fotó: Lehoczky Péter
A történtekről a hírt a kutya gazdája tette közzé a Facebookon azért, hogy másokkal hasonló ne fordulhasson elő.
„Vigyázzatok egymásra, a gyerekekre, kedvenceitekre!” – írta Sendula Anita a gyulai csevegő Facebook-oldalán. A poszt alaposan felkavarta a közvéleményt, hiszen kevesebb mint egy nap alatt már több mint 1200-an osztották meg, rengetegen fejezték ki együttérzésüket, és persze sokan háborodtak fel a barbár tett miatt.
A kutya tulajdonosa elmondta, a gyulai duzzasztó és a sarkadi híd között szoktak sétálni naponta kétszer, alkalmanként egy-egy órát. Mint elárulta, két border collie-juk van, egy kétéves és a pici, három és fél hónapos. Az állatok ilyenkor mindig szabadon rohangálnak, hiszen óriási a tér. Korábban soha nem tapasztaltak hasonlót, igaz – tette hozzá Anita –, idősebb kutyájuk semmit sem vesz be a szájába, de a pici, Luna még nem mindig tudja, hogy mit lehet és mit nem.
– Körülbelül a híd és a duzzasztó között jártunk, talán kicsit közelebb a duzzasztóhoz, amikor észrevettük, hogy Luna egy csontot talált – emlékezett vissza a történtekre. – Azonnal rászóltunk, és körülbelül 2–3 apró harapás után el is engedte. Pár méterrel később a fűből egy főtt, méretes csirkefarhátat emelt fel. Mindössze pár másodpercig lehetett csak a szájában. Rászóltunk, és elengedte. Sajnos ez már épp elég volt a bajhoz. Huszonöt perccel később már otthon voltunk, és akkor vettük észre, hogy elkezdte rángatni a hátsó lábát. Görcsölt és nyüszített is. Attól számítva, hogy a szájába vette a farhátat, kevesebb mint 1 óra telt el, és már a kórházban voltunk vele.
Aki tartott már állatot, pontosan tudja, hogy milyen elképesztően nehéz látni szenvedni kedvenceinket. Ebben az esetben sem volt ez másként. Luna az első kezelést követően órákon át sírt és vergődött a fájdalomtól.
– Szörnyű volt szinte tehetetlenül végignézni és végigélni, hiszen olyan nekünk, mint egy családtag – tette hozzá Anita, aki elmondta, egy fecskendő segítségével itatták a kutyát, hogy egy kis folyadékhoz jusson.
Dr. Ökrös István állatorvos, a Dr. Ökrös Állatkórház vezetője elmondta, náluk látta el a kutyát a történtek után munkatársa, dr. Csordás Attila.
– Sajnos, nagyon ritkán előfordul, hogy egyes emberek úgy akarják megszüntetni a kutyasétáltatást, hogy elszórnak olyan méreganyagokat, amiket az állatok felszednek – mondta a szakember. – Ebben az esetben olyan helyre került méreg, ahol nem igazán lehetett az előfordulására számítani. A Körös gátján nagyon sokan megfordulnak, ezért is felelőtlen ez a tett.
Ritka, szélsőséges eset
Dr. Ökrös István elmondta, egyre biztosabb, hogy a border collie valóban fagyállóval átitatott csirkehúsból ehetett.
– A kutya gazdái a lehető legrövidebb idő alatt behozták az állatot hozzánk, s munkatársam kérésére meg is hánytatták a kis kutyát. Dr. Csordás Attila kollégám ezt követően azonnal megkezdte az infúziós kezelést – ecsetelte a szakember. – A fagyálló, az etilénglikol a vesét teszi tönkre, így jelenleg az a legfontosabb, hogy a kiskutyának ezt a szervét megóvjuk.
A fagyállónak édeskés íze van, ezért eszik vagy isszák meg az állatok, és nem egy esetben megtörtént, hogy emberek is megtették ugyanezt abban a hitben, hogy alkoholt fogyasztanak. Az etilénglikol ellenszere maga az alkohol.
– Ritkán, de előfordulnak szándékos mérgezések. A mostanihoz hasonló esettel nem nagyon találkozunk – fogalmazott dr. Ökrös István. Kiemelte: arra már volt példa, hogy a gazdák kint felejtik a fagyállót, és a kutyák, macskák beleisznak.