2018.12.16. 14:12
Árujelzős oltalom a Sárréti pálinkának
A hazai agrártermékek a piacon elsősorban nem mennyiségükkel, hanem kiváló minőségükkel és egyediségükkel hívhatják fel magukra a figyelmet – mondta Feldman Zsolt az Agrárminisztériumban megrendezett Termelői Közösségek Napján.
Az államtitkár hozzátette: a szakirányítás földrajzi árujelzős oltalommal, védjegyprogrammal és szakmai díjak megítélésével szeretné ösztönözni ezt.
A minisztérium Hagyományok-Ízek-Régiók (HÍR) védjegy programja 2010 óta következetesen és karakteresen képviseli küldetését: Magyarország hagyományos és tájjellegű mezőgazdasági termékeit és élelmiszereit jelölve minőségi garanciát nyújt a fogyasztók számára a termék hitelességéről.
A HÍR-védjegy pályázat eredményeként 2018-ra már összesen 92 pályázó 176 terméke nyerte el a használati jogot, köztük több Békés megyei is.
A termelői csoportosulások megléte a földrajzi árujelzős oltalmi rendszerek eredményes működtetésének egyik sarokpontja.
Az elmúlt időszakban az új nemzeti oltalmat szerzett földrajzi árujelzők közé tartozik a Sárréti kökénypálinka is. Az alapanyagát adó kökény előállításában érintett települések Békés megyében is találhatók.
A Sárréti kökénypálinka előállítása Békés megye Sárrét elnevezésű területét érintő következő járások településeiről és azok közigazgatási határukból származó kökény felhasználásával, a területeken elhelyezkedő (kereskedelmi pálinkafőzdékben) szeszfőzdékben történhet: Békéscsabai, Békési, Gyulai, Sarkadi, Szeghalmi.
A pálinka a felhasznált gyümölcsre jellemző jellegzetesen friss, vadgyümölcsaromák mellett mandulás, csokoládés, marcipános, mogyorós ízzel rendelkezik.