2018.12.10. 11:37
Önzetlen adakozók jóvoltából kétévente bevásárolhatnak
A Kórházi Alapítvány évtizedek óta szolgálja önzetlen segítőszándékkal annak a mecénási körnek, jóakaróknak az eltökéltségét, akik kétévente jelentős anyagi ráfordítással hozzájárulnak az orosházi kórház műszerezettségének a bővítéséhez. Sokaknak szívügye a gyógyító intézmény. Többségük névtelen adakozó.
A civil szerveződés története a rendszerváltás éveiben kezdődött el, s máig tart.
– Harmincöt alapító tag jóvoltából jött létre a Kórházi Alapítvány. Az intézet ellátási területén működő cégek, vállalkozások, magánszemélyek és kórházi dolgozók fizették be adományaikat, amiből alaptőkét gyűjtöttünk. Ennek összege a három évtized alatt 50 millió forintra duzzadt – mesélt a kezdetekről dr. Körmendi János kuratóriumi elnök, miután kellemes feladatának tett eleget. Átadta a kétévente esedékes, tehát 2018-ban is aktuális, a kórházi osztályok által megpályázott, az alapítvány által beszerzett, előteremtett műszereket. Megtörtént a hivatalos átadás-átvétel is, ajándékozási szerződések formájában.
– Máig vannak, akik szívügyüknek tekintik a kórház, az ott dolgozók körülményeit, s azok javítását. Befizetnek, utalják az egy százalékukat, és az alaptőke kamataiból kétévente kigazdálkodjuk azt a pénzt, amit a szükséges műszerek megvásárlására, valamint a továbbképzésekre fordítunk. Idén több mint 8 millió forintos igényt fogalmaztak meg a pályázók, a kuratórium döntése alapján 6 millió forintra felemeltük az eredeti, 4 milliós támogatási összeget. A szellemi pályázatokra 340 ezer forintot biztosítottunk – végzett számvetést az elnök.
Elárulta, újabb két évük van arra, hogy „összevárják” a következő pályázati ciklus finanszírozásához az anyagi bázist.
Az idei műszerbeszerzésekből részesült az endoszkópos labor, a neurológia, a traumatológia, a három legnagyobb értékű eszközt pedig a központi műtőblokk kapta, ahol több szakma is érintett.
Dr. Alzubi Ali főorvos általános sebész, klinikai onkológus elmondta, a Kórházi Alapítványnak köszönhetően több mint 2 millió forint értékben kapott a központi műtő a laparoszkópos műtétekhez szükséges eszközöket, amelyek a sebészet mellett a többi invazív társszakma munkáját is nagyban segítik.
– Kórházunk sebészeti osztályán szakképzett orvosokkal ma már rutinszerűen folynak a sérv, a vakbél és a vastagbéldaganatok laparaszkópos műtétei, amelyek kivitelezéséhez nélkülözhetetlenek a speciálisan erre kialakított eszközök és ezek folyamatos pótlása. A laparoszkópos műtétek a minimálisan invazív sebészeti technikák közé tartoznak, azaz, kisebb a műtéti bemetszés, ami csökkenti a fájdalmat (kevesebb fájdalomcsillapítást igényel a beteg), csökkenti a műtéti vérzést (vérátömlesztésre nem lesz szükség), csökkenti a fertőzések kockázatát, lerövidíti a kórházi tartózkodási időt (gyakran ugyanazon a napon történik a hazabocsátás, ami gyorsabb visszatérést jelent a mindennapi élethez) és kevesebb a műtét utáni hegesedés.
Mikrosebészeti eszközöket kaptak
Gyenes Ágota szemész főorvostól megtudtuk, a szürke- hályog elleni műtétek során mikrosebészeti eszközöket használnak, ezek sokkal drágábbak. Öröm, hogy ilyen értékekkel gyarapodott osztályuk.
– A kórház anyagi lehetőségei nem voltak adottak amortizálódott eszközeink pótlására. Ebben segített az alapítvány. Ma Magyarországon ilyen műtétekből van a legtöbb, nincs ez másként Orosházán sem. Évente ezer beavatkozást végzek a kollégáimmal egynapos sebészeti ellátásban – tette hozzá a főorvos.