2019.03.22. 17:25
A víz körül forgott minden a világnapon
Megyeszerte programokat szerveztek a víz világnapja alkalmából. A Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság rengeteg érdekességgel várta az óvodásokat és iskolásokat pénteken Gyulán. Az Alföldvíz Zrt. nyílt napot rendezett Békéscsabán, illetve rajzpályázatot írt ki.
Fotó: Kiss Zoltán
A KÖVIZIG péntek délelőtt 10 órától Gyula óvodásait, délután egy órától pedig az iskolásokat és az érdeklődőket várta sok, a „Vizet mindenkinek” víz világnapi szlogennel és a vízügyi tevékenységgel összefüggő bemutatóval és programmal.
Lúczi Gergely, a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság műszaki igazgatóhelyettese elmondta, évekkel ezelőtt döntöttek úgy, hogy a KÖVIZIG székházának falai közül kihozzák a gyulai sétálóutcára a víz világnapi rendezvényt.
A Víz világnapja Gyulán (Március 22.)
– Az eseményen játékos és szemléltető formában bemutatjuk, hogy milyen munkát végeznek igazgatóságunk szakemberei, mik a feladataink – fogalmazott Lúczi Gergely. – A Bodoki-szobornál felállított színpadon iskolai és óvodai csoportok lépnek fel.
Mint megtudtuk, műsort adtak az Ewoldt Elíz Óvoda és a Béke sugárúti óvoda csoportjai, majd Pepe Manó Medvetánc elnevezésű produkcióját láthatták a gyerekek. Délután a Karácsony János Katolikus Általános Iskola diákjai a Táncol a tavaszi délután című műsorukkal örvendeztették meg a nézőket, amit az 5. számú Általános Iskola Esőtánc című produkciója követett. A Calliope Diákszínpad Vízöntő, az idő őre elnevezésű műsorával készült a világnapra. Különleges flashmob is helyet kapott a rendezvényen, aminek részeként a Gyulai Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola néptáncosai a nézők soraiból előlépve táncra invitálták a közönséget. Mindeközben kihirdették a rajz és kollázskészítő pályázat eredményeit.
A Bodoki Baráti Kör tagjai segítségével a fiatalok megismerhették a lápi kúttól egészen a csapvízig vezető különleges történelmi utat.
Terepasztalra került a vízminőség-védelem, a gyerekek megtudhatták, hogyan szabhatunk gátat a környezetszennyezésnek, és a vízzel való kísérletek sem maradhattak el.
A megjelentek ellátogathattak Micropoliszba, és megismerhették egy, a vizet természetes megoldásokkal hasznosító város életét. A Cseberből vederbe játék során akadálypálya várta a gyerekeket. A Tájvízházban egy igazi magyar kultuszitallal, a szódavízzel ismerkedhettek meg a látogatók.
Lúczi Gergely kiemelte, az óvodások és az iskolások mindig örömmel ismerik meg közelebbről a vízügyes eszközöket is. Idén az árokásó-rakodó és úszó-nádvágó gépet, a műhelykocsit és a vízhozammérő csónakot próbálhatták ki a gyerekek.
Az ENSZ 1993-ban március 22-ét jelölte ki a víz világnapja dátumaként. Ebben az évben az eseménysorozat szlogenje: Vizet mindenkinek! A jelszó érzékelteti, milyen nagy kihívást jelent, hogy minden ember számára elérhető legyen a víz. A Föld lakóinak ötöde él vízhiányos területeken, ahol az emberek, állatok és növények sem jutnak elegendő vízhez. Jelenünk és a jövő generációk sorsa múlhat azon, hogy miként gazdálkodunk a Földön meglévő vízkészleteinkkel, hogyan óvjuk és hasznosítjuk vizeinket.
Pályázatot hirdet az Alföldvíz
Csütörtök délután, a víz világnapjához kapcsolódóan, gerlai általános iskolások nyílt nap keretében ismerhették meg a vízkitermelés folyamatát Békéscsabán, az Alföldvíz Zrt. Dobozi úti központjában. A rendezvényen részt vett a környezetvédelmet szívügyének tekintő Herczeg Tamás országgyűlési képviselő is.
A bemutatón jelentette be az Alföldvíz, hogy a szokásoknak megfelelően idén is rajzpályázatot írnak ki, melyen óvodák és iskolák 600 ezer forint értékben nyerhetnek kirándulást. A rajzpályázat mottója az idei esztendőben a világnap nemzetközi szlogenje: Vizet mindenkinek! A pályázaton óvodás és általános iskolás gyermekek és csoportok vehetnek részt.
A pályázóknak rajzon vagy festményen kell bemutatniuk, hogy miért fontos számukra mindennapi kincsünk, az ivóvíz, vagy mit tesznek annak védelme érdekében.
Az ALFÖLDVÍZ-nél április 22-éig várják a pályaműveket.
A pályázaton a legjobb alkotások beküldői megnyerhetik óvodai csoportjuk, iskolai osztályuk kirándulását a kiírás szerint, összességében 600 ezer forint értékben.