2019.03.07. 17:01
Anya és fia is sokat kapott a sporttól
Dr. Gyarmati Andrea olimpiai ezüstérmes úszó és az ismert gyermekgyógyász fia, a volt válogatott vízilabdázó, a békéscsabai klub szakmai igazgatója, Hesz Máté vendégeskedett csütörtökön a Belvárosi Általános Iskola és Gimnáziumban.
Hagyomány már, hogy a belvárosi iskolába visszatérnek a korábbi évtizedek olimpikonjai, bajnokai és mesélnek az életükről sportolói karrierjükről. A HISZEK Benned Sport Program-pályázat keretében megrendezett „Sportolj együtt olimpikonokkal!” elnevezésű program részeként életre hívott délelőtti alkalom előtt Hesz Máté az uszodában tartott a gyerekeknek foglalkozást.
A vendégeket Szilágyi Tibor, az iskola intézményvezetője, majd Bíró Csaba városi szakbizottsági elnök köszöntötte, aki jó lehetőségnek nevezte a programot, hiszen a távolság miatt kevesebb sportoló példakép juthat el Békéscsabára.
Szigeti Csaba városi sportcsoportvezető eredmény-felsorolással kezdte: dr. Gyarmati Andrea az 1972-es olimpián 100 méter háton olimpiai ezüst-, és 100 pillangón bronzérmet szerzett, emellett egyszeres világbajnoki bronz-, és kétszeres Európa-bajnoki aranyérmes. Hesz Máté junior és ifjúsági világbajnok, háromszoros KEK-győztes válogatott vízilabdázó volt, és ma a párjával és két éves kislányával Csabán él.
Anya és fia is sokat kapott a sporttól (Március 7.)
Dr. Gyarmati Andrea elmondta, ha vissza lehetne fordítani az idő kerekét, akkor is az úszást választaná minden küszködéssel együtt. Hesz Máté szerint neki az volt a természetes, hogy egy sportolói dinasztia tagja. Mindez segítséget, motivációt jelentett, hiszen minden gyerek, így ő is túl akarta szárnyalni a szüleit, ami neki végül nem sikerült.
Dr. Gyarmati Andrea nap mint nap látta szülei serlegeit a vitrinben, amelybe szerette volna az ő díjait is beletenni. Egyszer eldöntötte, hogy most már komolyan akarja csinálni a sportot, de a szülei csak úgy járultak hozzá, ha a tanulást sem hanyagolja el.
– Ha négyest hoztam haza, nem mehettem az uszodába, és ez rosszul érintett, mert az ottlétet mindig ajándékként fogtam fel, úgy hogy érdemes volt jó tanulni! – mondta a visszavonulása után gyermekgyógyászként dolgozó olimpiai ezüstérmes, aki soha nem szidhatta az edzőjét, mert az a tulajdon édesanyja, az olimpiai bajnok Székely Éva volt.
Hesz Máté ehhez annyit fűzött hozzá, hogy neki voltak gondjai a tanulással, a bizonyítványosztás után gyakran jelentett beteget. Később azonban elvégezte a Testnevelési Főiskolát.
– Ott tanultam, ahol az édesanyám, a Semmelweis Egyetemen, igaz én a testnevelési és sporttudományi, ő pedig az orvosi karon. Később azért elvégeztem a Színművészeti Színház- és Filmművészeti Egyetem televíziós rendező-szerkesztő szakát is.
A müncheni olimpia érmese elmesélte, hogy aktív úszóként reggel 6-kor kezdődött az edzése, és este 8-kor már le kellett feküdnie. Utóbbihoz az egyik edzőtáborban is ragaszkodott, amikor a pihenés kedvéért lemondott az egyik filmről, melyet a táborban este vetítettek.
– Büszke voltam arra, hogy ellenálltam a kísértésnek és ezt akkor sem bántam meg, amikor nem sikerült megnyernem az olimpiát.
– Ha rálépsz erre az útra, akkor az élsport nem lemondás – fűzte tovább édesanyja gondolatait Hesz Máté. – Ha elhatároztad, hogy komolyan sportolsz, akkor hosszú-, és rövidtávú célokat kell felállítani. A hosszútávú – olimpiai bajnok akarok lenni! – és a rövidtávú, a válogatottban, jó klubcsapatban való szereplés. Sok minden összejött, az olimpiai arany nem.
Dr. Gyarmati Andrea elmondta még, hogy a sport rettentő sok örömet okozott, német és angol nyelvterületen szerzett barátnőket, bejárhatta a világot, még ha sportolóként a városnézésre vajmi kevés ideje maradt. Családjukból az 1948-astól a legutóbbi riói olimpiáig mindig volt valaki, aki képviselte az országot.
– Olimpia előtt, olimpia után. Nálunk így működött az olimpiai időszámítás, mi nem a Gergely-naptár szerint számoltuk az időt – tette hozzá az olimpiai ezüstérmes úszó.