2019.03.08. 19:45
Cölöpök és ágyúgolyók erősítik a gyulai várat
Új elemekkel bővült a gyulai vár kiállítása, amelyek az erődítményt körülölelő valamikori palánkfalat – annak kiterjedését, felépítését –, illetve a cölöpvár feltárásának folyamatát mutatják be. Ugyancsak különleges attrakció a hangot is kiadó, saját fejlesztésű holoprojektor, amely a palánkerőd építésébe enged betekintést, de ágyúgolyók, a janicsárok puskagolyói, cölöpök egyaránt színesítik a látványt.
A gyulai vár a leglátogatottabb vidéki múzeumok közé tartozik. Látogatóinak száma tavaly meghaladta a 100 ezret – fogalmazott a kiállítást bemutató sajtótájékoztatón dr. Görgényi Ernő polgármester. Emlékeztetett arra, hogy a jelenleg látogatható kiállítást 2005-ben adták át, és fontos céljuknak tekintik, hogy a tárlatot megújítsák, még vonzóbbá tegyek azok számára is, akik korábban már megtekintették.
– Ennek a munkának az első eredménye válik mostantól láthatóvá két teremben is – tette hozzá. – Az Erkel Ferenc Múzeum a saját szellemi kapacitását, a saját forrásait felhasználva alkotta meg a több tekintetben is különleges tárlatot, amely Szigeterőd programban elvégzett régészeti, levéltári kutatások eredményeit használja, illetve konkrét leleteket is megjelenít. Dr. Görgényi Ernő kitért arra, hogy egy különleges, saját fejlesztésű holoprojektor is része az attrakciónak, ami azt eleveníti fel, hogy miként épült a palánkvár. Hasonló látható egyébként, más témában az Almásy-kastélyban is.
Liska András régész, a múzeum szakmai vezetője kiemelte, a vár eddigi állandó kiállításában kevésbé kapott hangsúlyos szerepet a palánkvár, ami 1566-ban 63 napig, a hazai végvári harcok során a legtovább állt ellen a törökök ostromának. A vár kapitánya, Kerecsényi László sokáig méltatlan szerepet kapott a történetírásban, a kutatásokkal és a kiállítással a rehabilitációja is megtörténik. A gyulai önkormányzat által kezdeményezett levéltári, történeti és régészeti kutatások is kiemelt szerepet kapnak a tárlaton, és megjelennek olyan leletek is, amelyek a vár környékén, a palánkfalak, a földbástyák feltárásakor kerültek elő. A tárlaton ezek már restaurált állapotban láthatók. A kiállítás beszámol az ásatások módszertanáról, a megelőző kutatási tevékenységről is, ahogy az érdeklődők arról is képet kapnak, hogy miként rajzolható meg hitelesen a palánkvár nyomvonala, hol helyezkedett el a palánkerődítés.
Liska András kérdésünkre elmondta, a kiállítási részen fontos szerepet kapnak azok a tárgyak, azok a leletek, amelyek az 1566-os török ostromhoz kapcsolódnak. Harci csákányfokos, ágyúgolyók, janicsárok által kilőtt puskagolyók egyaránt segítenek megidézni a küzdelmet. A beszámolók részletesen szólnak arról, hogy a török seregekkel 4 ezer janicsár is felvonult a várhoz 1566 nyarán, akik két hónapon át golyózápor alatt tartották a várvédőket. A golyókból az ásatások során több száz darabot találtak meg. Rendkívül látványos az a két cölöp, amelyeket a talajvíz konzervált, és a régészeti megfigyelések bizonyították, hogy most kiállított faanyagok Kerecsényi kapitánysága, illetve a török ostrom időszakából származnak.
A tárgyak másik része a török korból származik, hiszen az ostromot követően a vár, az uradalom 129 évig oszmán uradalom alá került. Ennek a korszaknak az emlékei is láthatók a tárgyak között.
Új fejlesztések is várhatók
Dombi Ildikó, az Erkel Ferenc Nonprofit Kft. kiállítóhelyekért felelős ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, Gyula kulturális turisztikai kínálatában új színfoltot jelent a kiállítás. A tárlat egy része a kastélyban rendezett, Eltemetett vár című kiállításon már látható volt.
– Gyula turisztikai szerepe folyamatosan erősödik, sokan visszatérnek a városba. Nagyon fontos, hogy számukra is mindig tudjunk újat mutatni – fogalmazott. A szakember elmondta, további fejlesztések is várhatóak a jövőben a várban.