2019.03.15. 06:50
Háromszázmillió forint értékben szerzett eszközöket a kórházi alapítvány
Harmincéves a Kórházi Alapítvány Orosházán. A civilek mindig nagyon lelkesek voltak és napjainkban is azok, ezt bizonyították azon a találkozón, ahol egy asztalhoz ült az a stáb, mely a kezdetektől sikerre vitte az alapítvány célkitűzéseit, egyengette az adminisztrációs, törvényi és pénzügyi útvesztőkben a sorsát. Dr. Körmendi Jánosnak, az alapítvány elnökének nem titkolt szándéka volt, hogy újra találkozva, nosztalgiázva, a kezdetekre emlékezve példát adhassanak arra, megéri civilként összefogva, munka mellett, önzetlenül egy nemes ügyet szolgálni.
Az ötlet, hogy a kórház műszerparkjának és szellemi munkájának a támogatására hozzanak létre alapítványt, már 1986-ban felmerült. Az ÁFÉSZ-elnök, dr. Tóth Sándor elképzelését az akkori igazgató, dr. Antal Mihály és a város akkori vezetői közül dr. Körmendi János is támogatta.
– Ekkor jelent meg az alapítványok létrehozását elvileg már lehetővé tévő törvény, bár kitaposott útja az eljárásnak nem volt. A kórház vezetése előtt világos volt, hogy az elmaradott műszerpark és a szakmai-tudományos életben való részvétel hiánya a további fejlődésnek az akadálya lehet. A 33 alapító 10 millió forintos alaptőkével járult hozzá a célkitűzések megvalósításához. A sok jogi procedúra, engedélyeztetés végére 1989-ben került pont, akkoriban Magyarországon mi voltunk ezzel a kezdeményezésünkkel az elsők – emlékezett a kezdetekre dr. Gervain Mihály, a kuratórium titkára, a kórház volt igazgató-főorvosa.
– Akkoriban volt forintunk, de nem volt devizánk. Modern műszereket viszont csak dollárért lehetett vásárolni – elevenített fel néhány, a kapcsolati tőkének is köszönhető, a megoldásban segítséget adó gyártóval való partnerségi kulisszatitkot dr. Gervain Mihály. S ahogy teltek az évek, a rendszerváltás után az alapítók közül sokan jogutód nélkül megszűntek, s újabb gondot jelentett, hogy az adományozói vagyon hova kerüljön. Volt dolguk a jogászoknak, mire megtalálták a megoldást.
– A sok alapítót lehetetlen volt kezelni, már nem volt üveggyár, megszűnt az Áfész, ez az időszak sem jogilag, sem pénzügyileg nem volt „diadalmenet” az alapítvány életében – emlékezett a nehéz időkre dr. Körmendi János kuratóriumi elnök. 2014-ben az egyik alapító, az Orosházi Agro-M Zrt. és annak vezérigazgatója, Rozsnyai Sándor elvállalta az alapítványnál az alapítói feladatokat. A stábtagok személye néha változott, de többségük évtizedeken át önzetlenül, munka mellett segítette és segíti a mai napig a Kórházi Alapítvány működését.
Dr. Körmendi János a számok nyelvére is lefordította a harmincéves munkát: több mint 280 millió forint értékű eszköz és szellemi, szakmai feladatok támogatására szolgáló hozzájárulás segítette az intézetben dolgozók munkáját. Ma már nincs kamatbevétel, az egyszázalékos felajánlásokból, a két év gyűjtőmunkájából több mint 6 millió forint érkezett az alapítvány számlájára 2018-ban. Ebből vettek és adtak át az orosházi kórház osztályain a főorvosoknak értékes eszközöket.
Műszerek és tanulmányutak
Ahogy a stábtagok fogalmaztak, sokszor „papírháborúztak”, de gyakran példát mutattak törekvéseikkel. Elsők lehettek a Dél-Alföldön a beszerzett ultrahangos készülékükkel. Olyan gégészeti műtőt szereltek fel, ahova a szegedi klinika is fordulhatott segítségért. Orvosaik elsősorban külföldi – például egy hónapos minneapolisi –, kisebb részben hazai tanulmányutakon vehettek részt.