2019.06.04. 13:51
Búcsút intünk jó pár műanyag terméknek
Az Európai Unió a napokban döntött bizonyos egyszer használatos műanyagok betiltásáról. A boltoknak és persze a vásárlóknak alig két évük van arra, hogy felkészüljenek a műanyagmentes életre.
A tilalom arra a tíz plasztik használati tárgyra vonatkozik, amelyek Európa partjait leginkább szennyezik. Ezek között vannak a szívószálak, a fültisztítók, az eldobható műanyag tányérok és evőeszközök. A „műanyag szennyezőket” 2021-ig kell kivonni a forgalomból. Arra még várni kell, hogy a műanyag szatyrok és zacskók is végleg eltűnjenek.
Jelenleg még a hétköznapi rutin részét képezi, hogy a vásárlók a kiakasztott zacskó után nyúlnak, vagy kérnek egy szatyrot az üzletekben. A Szabadság téri zöldség-gyümölcsösnél is a legtöbben műanyag tasakba pakolják az árut, azonban egyre többen érkeznek otthonról hozott dobozkával, textiltasakkal.
– Azt vesszük észre, hogy a fiatalabb korosztály az, aki nyitottabb a környezettudatos megoldásokra. Az aszalt gyümölcsöket például előszeretettel csomagolják az otthonról hozott műanyag dobozba. De van, aki ilyen hálószerű, mosható tasakba szedi az árut, amelynek olyan kicsi a súlya, hogy a mérleg éppen hogy érzékeli, talán egy-két forintot jelent a különbség – fogalmazott Csongrádi Terézia alkalmazott.
Hozzátette, a többség, főként az idősebbek azok, akik minden darabot alaposan, külön műanyag zacskóba csomagolnak. Pedig az üzletükben van pár tartalék vászontáska is, ha valaki otthon hagyta volna a sajátját, a következő vásárlásig kölcsönkérheti ezeket.
A Százas ABC-ben rögtön a zöldségespulttal találhatják magukat szembe a betérők, akik általában már megszokott mozdulattal szakítják le a kiakasztott nejlontasakokat. Ám továbbhaladva, a pékáruknál már papírzacskókat is láthatunk kitéve. A megye 7 településén 20 élelmiszerüzletet üzemeltető Élésker Kft. ügyvezetője elmondta, vannak olyan területek, ahol az alternatív megoldások előkészítése folyamatban van. Ám több esetben a jelenleg használt anyagok kiváltása nem tűnik egyszerűnek.
– Nem vagyok benne biztos, hogy a papírból készült csomagolók előállítása kevésbé terheli a környezetet, emellett lényegesen drágábbak is. Üzleteinkben több nejlontasak fogy, ám ennek van egy olyan praktikus oka is, hogy fizetésnél teljesen átlátható a becsomagolt termék – hangsúlyozta Tyetyák Magdolna.
Hozzátette, egyelőre a vásárlói szokások meghatározóak, miszerint szeretünk kényelmesen, minden egyes terméket külön csomagolva a kosárba tenni. Ez például a húsáruknál indokolt is lehet, annak érdekében, hogy azok ne érintkezzenek más termékekkel.
Az elmúlt évben a legnagyobb áruházláncok is bejelentették, hogy beszállnak a műanyag elleni harcba. A Lidl ez év végétől szünteti meg teljesen az érintett termékek forgalmazását, az Ikeában 2020-tól nem lehet eldobható műanyag termékeket kapni. Az Aldi még csak annyit jelentett be, hogy a tejfölökről eltűnik a műanyag tető. A Spar pedig több üzletében már teszteli az újrahasználható zöldség- és gyümölcstároló tasakokat.
Mit gondol a műanyagokról?
Náfrádi Zoltán: – A lehető legrosszabb irányba változott a világ. Nekünk van egy jó bevásárlókosarunk, azzal megyünk a piacra és a boltokba is. Amikor gyerek voltam, volt egyfajta tejes-, sörös- és kétféle borosüveg, amelyek visszaválthatóak voltak. Ma már pedig sajnos a legtöbb göngyöleg megy a szemétbe, például a pezsgősüveg is eldobható.
Gera Ilona: – Véleményem szerint nagyon jól teszik, hogy kivonják ezeket a műanyagokat a forgalomból, hiszen nagymértékben szennyezik a környezetünket. Én is megpróbálok úgy vásárolni, hogy lényegesen kevesebb műanyag zacskót kelljen felhasználni, ha a boltba megyek. Helyette, ha megoldható, akkor a papírzacskót részesítem előnyben.