2019.07.08. 13:59
Meleg ételt ehetnek naponta legalább egy alkalommal a gyerekek
A rászoruló gyerekek a nyári szünetben is kapnak naponta legalább egyszer melegételt, mégpedig térítésmentesen, így erre az önkormányzatok mindenhol komoly összeget fordítanak.
Gyermekélelmezési alapítvány konyhája, 20190624, Békéscsaba, interjú
A jogszabály szerint a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekeknek kell ingyenebédet biztosítani. A városi közgyűlés döntése értelmében Békéscsaba vállalta, hogy minden, gyermekvédelmi kedvezményben részesülő esetében így tesz, erre 3,5 millió forintot szán – mondta Bíró Csaba, a gyermekélelmezési intézmény igazgatója. Hozzátette, 43 napon keresztül, június 17-től augusztus 13-ig élhetnek ezzel a lehetőséggel a rászoruló fiatalok. Az ebédet a kistérségi szociális központ idősek klubjaiba szállítják ki, ott adják ki ételhordókban.
A Gyulai úti, az iskolacentrumnál lévő konyhán elmondta: iskolai időszakban az intézmény naponta 15 ezer ételt készít, az ebédek száma 9 ezer felett mozog. A nyári szünet ellenére nem állnak le, sütnek, főznek a szociális intézményeknek. S mivel a fenntartó önkormányzat számára fontos, hogy pluszbevételt hozzanak, minden pályázaton részt vesznek, így a tankerületi vagy az önkormányzati táborokban részt vevő fiataloknak ugyancsak készítenek ebédet. Emellett a Csabagyöngye Kulturális Központban lévő étteremben vállalkozói tevékenységet folytatnak.
Bíró Csaba elmondta, összesen négy konyha van, a Gyulai úti kivételével jelenleg folyamatban vannak a javítások, a karbantartások, a tisztasági festések, hogy a jogszabályi feltételeknek mindenben megfelelhessenek. A Gyulai úton várhatóan majd augusztus közepén állnak le, abban az időszakban a többi konyha veszi át a stafétát.
Az igazgató hangsúlyozta: óriási felelősséget jelent gyermekeknek ételt készíteni. Pontosan ezért kizárólag kiváló alapanyagokat használnak – azok 42 százalékát békéscsabaiak szállítják be, ellenőrzik a minőséget –, az élelmiszer-biztonságot szem előtt tartva főznek, sütnek, mindent dokumentálva, és az ételek útját a konyhától a felhasználás helyéig folyamatosan nyomon követik.
Kiemelte: bár az intézmény törekszik arra, hogy a lehető legtöbb bevételre tegyen szert, mivel főleg a profitból tudnak fejleszteni, azt is szem előtt tartják, hogy alacsonyak maradjanak a térítési díjak, hogy a szülők ne fizessenek sokat. A megyei jogú városok között Békéscsabán a legolcsóbb az ebéd. Megosztotta: a szünidei étkeztetéskor a rászoruló fiataloknak természetesen ingyenes az étkezés, a tankerületi vagy önkormányzati táborban részt vevőknek pedig annyit kell fizetniük, mint iskolaidőben.
A gyulai önkormányzat idén is – részint jogszabályi kötelezettségének eleget téve, részint azon túlmenően – saját forrásai terhére június 17-től augusztus 30-ig a szülő kérelmére a déli meleg-főétkezést a szünidei gyermekétkeztetés keretében ingyenesen biztosítja – tudtuk meg dr. Görgényi Ernő polgármestertől.
Ennek igénybevételéhez a minden érintett család részére megküldött, majd kitöltött igénylőnyilatkozat szükséges, melyet a családok a polgármesteri hivatal szociálpolitikai és gazdaságfejlesztési osztályán, vagy a család- és gyermekjóléti központban adhattak le. A leadásnak nincs határideje, az érintett gyermek szülője a szünidei étkezést a nyár folyamán bármikor kérelmezheti.
Jelenleg 54 gyermek részesül ebédben, a szülőkkel a kapcsolattartás folyamatos. Érdekesség, hogy az érintettek nagyobb részének (37 fő) az önkormányzat saját forrásból biztosítja az étkezést.
Ingyenes étkeztetéssel és nyári táborokkal is segítenek
Medgyesegyháza polgármestere, dr. Nagy Béla elmondta, idén a nyári gyermekétkeztetést a maximálisan adható időtartamban, 54 munkanapra biztosítják.
– 118 ezer forintot különítettünk el erre a célra, az összeg négy gyermek étkeztetését fedezi. A forrás újabb igénylők esetén tovább növelhető. Az ingyenes étkezésre jogosultak Medgyesegyházán a Jókai utcai konyhán vehetik át az ebédet, a Bánkúton lakóknak a konyha kiszállítja azt. A képviselő-testület úgy határozott, segíti a szülőket azzal, hogy most is megszervezi az általánosiskolás-korúak nyári felügyeletét – ecsetelte dr. Nagy Béla.
Battonyán jelenleg 49 gyermeket érint a szünidei lehetőség, de ez a szám még nőhet.
Az Egészségügyi és Szociális Ellátó Szervezet, azaz az ESZESZ vezetője, Korobán Éva elmondta, a Számíthatsz Ránk! Egyesülettel nyári táboroztatást végeznek a vakáció első napjától az utolsóig reggel 7 órától 16 óráig. Aki nem tud még akkor hazamenni – mert például napszámban dolgozik a szülő –, az maradhat tovább, a kamasztanyán 20 óráig. Az elmúlt héten 15 fiatalt fogadtak, de olykor ez a létszám eléri a negyvenet is. Az egyesület működteti a tanodát, ahol 30 gyereknek biztosít 10-től 18 óráig szabadidős programot és uzsonnát.
Orosháza önkormányzata évről évre támogatja a nyári napközis tábort, aminek a központja idén is az Eötvös József Katolikus Általános Iskola. A táborba 80-an mehetnek, a létszám betelt még az igénylési határidő lejárta előtt. Négy héten át hat felnőtt és 12 középiskolás ügyel a résztvevőkre. A programok sokszínűek: kézműveskednek, strandolnak Gyopárosfürdőn, vetélkedőkön vesznek részt, sportolnak, moziznak. A város kétmillió forintot fordít erre a programra – tájékoztatott Patyi Gábor oktatási, kulturális és sportreferens.