frissítve

2019.08.23. 19:59

Pestises vaddisznót sem találtak a szakemberek

Az afrikai sertéspestis (ASP) nem jelent meg hazai házisertéseknél, viszont a vaddisznók között terjed a betegség – közölte Bognár Lajos országos főállatorvos az M1 csatornán.

Ny. L.

Felidézte, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében újabb járványkitöréseket észleltek, ezért bővíteni kellett a fertőzött területet, Jász-Nagykun-Szolnok megyében pedig a fertőzött területtől délre növelni kellett a magas kockázatú területet is. Közben a gyulai megyehatártól nem messze, Románia területén leöltek házisertéseket, mert megjelent a betegség.

Információink szerint a megyei jelzőrendszer jól felépített, és ha bármi történne, azonnal reagálni tudnának az illetékesek. Zuberecz Tibor megyei fővadász hangsúlyozta, Békésben is kvótát írtak elő a vaddisznók kilövésére. Ezt teljesítik a társaságok, és a mintákat elküldik az állat-egészségügyi laborba. A vizsgálatok eddig nem mutattak ki ASP-t.

Illusztráció: Shutterstock

– Ennek a betegségnek jellegzetes tünetei vannak – ecsetelte Zuberecz Tibor. – Vérzéssel jár főleg a testnyílásoknál, a fülnél, orrnál, végbélnél. Ahol vékonyabb a bőr – például a comb belső felületén vagy az állat hasaalján – vöröses-lilás elszíneződések jelenhetnek meg. A betegség hányással és hasmenéssel, magas lázzal járhat. Ami a leglényegesebb, elhullott vaddisznót nem találtunk a megye területén.

Zsótér László, a kunágotai Bercsényi Zrt. elnök-vezérigazgatója hangsúlyozta, négyesmentes telepként működnek – négy alapbetegséget kell megelőzniük –, tehát fokozott állat-egészségügyi előírásoknak kell megfelelniük nap mint nap. Ez vonatkozik a többszöri fertőtlenítésre a telepen, valamint a kimenő és beérkező járműveknél is. A dolgozóknak a szükséges higiéniai szabályokat be kell tartaniuk, és ezt ellenőrzik.

Dr. Kulcsár László, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei elnöke kiemelte, minden fórumon felhívják a sertéstartók figyelmét az alapvető állat-egészségügyi szabályok betartására, így a takarításra, fertőtlenítésre és az eszközök megfelelő használatára. Ajánlott a zöldtakarmány és a friss alom elhagyása is, az állatszállítást pedig meg kell előznie egy vizsgálatnak.

FRISSÍTVE

A legszigorúbb intézkedések Körösnagyharsányt érintik

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivataltól (Nébih) pénteken késő este érkeztek meg az afrikai sertéspestissel kapcsolatos válaszok Békés megyét érintően.

Közölték, Békésben afrikai sertéspestist (ASP) nem állapítottak meg. A megye teljes területe Magyarország közepes kockázatú területéhez tartozik. A 2/2019 számú OFÁ határozat írja elő az adott területen alkalmazandó intézkedéseket. Ezek közé tartozik a vaddisznók állománygyérítés céljából történő kilövésének elrendelése és a klinikai tüneteket mutató vaddisznók kilövésének kötelezettsége, majd mintavételezése. A vadászok kötelesek továbbá az elhullott vaddisznókat aktívan keresni, és azokból mintát venni víruskimutatás céljára.

Leírták, hogy a magyar határhoz közeli román házisertés eset miatt az érintett gazdaság körül kijelölt, 10 km átmérőjű megfigyelési zóna érinti a Békés megyei Körösnagyharsányt és környékét. A megfigyelési körzetben betartandó intézkedéseket a 98/2003. FVM rendelet írja le. A területen többek között tilos a sertéseknek közúton vagy magántulajdonú úton végzett hajtása és szállítása, kivéve, ha azt a járási hivatal engedélyezi. A megfigyelési körzetből vágóhídra sertés csak előzetes klinikai vizsgálatot követően szállítható. A megfigyelési körzetben a korlátozó intézkedések érvényben maradnak mindaddig, amíg a fertőzött gazdaságban az adott országban előírt intézkedéseket el nem végzik, és a zárlatot ott is fel nem oldják.

Az ASP megelőzése érdekében a közepes kockázatú területen a vaddisznóállomány gyérítése és az egyenletes vizsgálati nyomás céljából az illetékes járási főállatorvosnak a 2008. évi XLVI. törvény szerinti diagnosztikai célú kilövést kell elrendelnie. Ez azt jelenti, hogy a vadászati hatóság által jóváhagyott éves tervben foglaltak szerint a kocákra vonatkozó darabszám minimum 30 százalékának megfelelő számú koca, és a malacokra vonatkozó darabszám minimum 25 százalékénak megfelelő számú, egy év alatti vaddisznó diagnosztikai célú kilövését kell elrendelni minden vadászati évben. Továbbá, ha a vadász az általa megfigyelt vaddisznó esetében az ASP-re gyanút keltő tüneteket tapasztal, akkor a vadásznak diagnosztikai célból ki kell lőnie az érintett egyedet vagy egyedeket. Az összes kilőtt vaddisznóból kötelező a mintavétel és a minta laboratóriumi vizsgálata afrikai sertéspestis vírusára.

Még egyszer leszögezték, a legszigorúbb intézkedéseket a korábban említett, a romániai megfigyelési körzet által érintett Körösnagyharsányban és környékén alkalmazzák. A közepes kockázatú területről sertést korlátozás nélkül szállíthatnak, az alapvető állat-egészségügyi szabályokat azonban mindenhol be kell tartani.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában