2019.10.30. 17:29
A roma közösségek felzárkóztatásáért tartottak konferenciát
Országjáró sorozatának harmadik állomásához érkezett a Magyar Nemzeti Roma Platform konferencia szerdán, melyet ezúttal Szarvason, a járási hivatalban rendeztek meg.
A magyar kormány több ütemben indít programokat, amelyeknek célja a roma közösségek felzárkóztatása – tájékoztatott Langerné Victor Katalin, a Belügyminisztérium helyettes államtitkára. Hozzátette, a fórumsorozat célja, hogy az eddig elért jó gyakorlatokat bemutassák, majd a helyi döntéshozók és érintettek bevonásával felmérjék azokat a területeket és igényeket, amelyek fejlesztésére még szükség van.
Langerné Victor Katalin előadásában a Roma Platform pályázatról és a felzárkózás-politika aktuális kérdéseiről tájékoztatta a jelenlévőket. Kifejtette, uniós forrásokból országosan mintegy 1200 projekt fut erre a célból, továbbá 5-6 ezer olyan program van jelenleg, amely már hazai támogatásból működik. Utóbbihoz tartozik az Útravaló Ösztöndíjprogram, amelynek segítségével közel 9 ezer gyermeket támogatnak a tanulásban.
Babák Mihály Szarvas polgármestere arról tájékoztatott, hogy a városban 438 fő jelentkezett be roma nemzetiségűnek, amelynek több mint fele feltételezhetően családokat jelent.
– Ez jelentős számú népesség ahhoz, hogy a náluk lévő és a velük kapcsolatos feladatokat meg kell tudni határozni – hangsúlyozta Babák Mihály. A polgármester ennek kapcsán három területet emelt ki: tanulás, munkavégzés és nem utolsó sorban a törvények, helyi szabályozások tisztelete, betartása.
A konferencián Kiss Dávid, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat szakmai munkatársa a felzárkózó települések hosszú távú fejlesztési programjáról adott ismertetőt. A helyi jó gyakorlatok bemutatásáról többek között Tóth Tamásné, az Emberöltő Alapítvány elnöke, a Csodaszarvas Tanoda program eredményeiről beszélt. Az alapítvány már több alkalommal nyerte el a pályázatot, amelynek segítségével 10-18 év közötti hátrányos és halmozottan hátrányos gyermekeket támogatnak. A tanoda célkitűzései között szerepel, hogy a bevonásra kerülő gyermekeknek olyan programokat és egyéni fejlesztésre irányuló tevékenységeket foglalkozásokat biztosítson a projekt által, mellyel a későbbiekben a tanodából kilépő diákok, magabiztosabban, célkitűzésekkel és erős motiváltsággal lépkedhetnek előrébb iskolai tanulmányaik, magánéleti kapcsolataik és egyéniségük kiteljesedése útján.