Gyula

2019.11.25. 13:48

Bay Zoltán életművét népszerűsítik

A Gyulaváriban született világhírű fizikus, Bay Zoltán életművét népszerűsítő programsorozatot indított a közelmúltban a Gyulai Értéktár Bizottság. A kezdeményezés legfőbb célja, hogy minél több fiatal láthassa a tudós szülőhelyén látogatható és a gyulai értékek közé befogadott Bay Zoltán-kiállítást.

P. G.

Az 1900. július 24-én Gyulaváriban született Bay Zoltán magyar fizikus a Magyar Tudományos Akadémia tagja volt, egyike a 20. század világviszonylatban is meghatározó természettudósainak és feltalálóinak. Munkásságának nagy eredményeként megalapozta, hogy a radarcsillagászat, mint új tudományág, létrejöhetett. Nevéhez fűződik a magyar Hold-radar-kísérlet, a fotoelektron-sokszorozó és a fénysebességre alapozott méterdefiníció.

Elsőként a Harruckern János oktatási intézmény diákjai látogattak el a kiállításra /Fotó: Bagyinszki Z./

Gimnáziumi tanulmányait a Debreceni Református Kollégiumban végezte, majd a Pázmány Péter Tudományegyetemen matematika–fizika szakon tanult tovább. Tanulmányai befejezése után oktatói kinevezést kapott az Elméleti Fizika Intézetbe, és 1926-ban a legmagasabb kitüntetéssel szerezte meg doktori fokozatát. Négy évig Berlinben volt ösztöndíjas, majd hazatérte után az Egyesült Izzólámpa és Villamossági Rt. laboratóriumában, valamint a Budapesti Műszaki Egyetemen folytatta kutatásait.

Ő vezette azt a csoportot, melynek Európában először sikerült radarvisszhangot észlelnie a Holdról. 1945-ben a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja lett. 1946-ban tudományos munkásságának elismeréséül megválasztották az MTA Matematikai és Természettudományi Osztálya elnökévé. A hatóságok zaklatásai elől 1948-ban emigrációba kényszerült, és az Amerikai Egyesült Államokban a George Washington Egyetemen lett a kísérleti fizika professzora.

Bagyinszki Zoltán, a Gyulai Értéktár Bizottság titkára elmondta, az említett gyulavári tárlaton a nemzetközi hírű tudós életművének tárgyi és képi világa elevenedik meg. A bemutatósorozat múlt heti nyitányaként a Gyulai Szakképzési Centrum Harruckern János Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája, Szakiskolája és Kollégiumának diákjai látogattak el a kiállításra. A

z eseményen mutatták be a legújabb Bay Zoltán-relikviát is, ami egy 1946. február 8-án, az Esti Szabad Szóban megjelent cikk másolata, és a sikeres Hold-radar-kísérlet aktualitását veszi górcső alá. A tanulókat Czeglédiné Szappanos Anita, a Harruckern intézményigazgatója is elkísérte Gyulaváriba, ahol köszöntötte a csoportot Kónya István alpolgármester is. A fiatalok később koszorút helyeztek el a nagy tudós síremlékénél.

Több mint kétszáz diákot várnak, feltárul a tudós élete

A program részeként a GySzC hat megyei iskolai egységének tanulói autóbusszal keresték, keresik fel a világhírű tudós Gyulaváriban található szülőházát, az említett kiállítást. A több mint 200 középiskolás diák megismerheti a fizikus, csillagász, feltaláló életművét, munkásságának fontosabb állomásait, eredeti relikviákat, fotókat, hazai és amerikai életének, múltjának dokumentumait.

A pedagógiai, helytörténeti program megvalósítását keddenként Király Sándorné, a kiállítás állandó idegenvezetője koordinálja, ő fogadja és tájékoztatja a fiatalokat. A látogatórendezvényre kedden is érkeztek vendégek, illetve az esemény még novemberben és decemberben is folytatódik. A szervezők minden érdeklődőt várnak.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában