2019.11.06. 11:08
Szövőműhely, kúria titkai tárulnak fel
Nem igazán jellemző, hogy egy kastélyban működő vállalkozás úgy használja az épületet, hogy megőrzi értékeit, sőt tevékenységével gazdagítja azt. Havassy Péter gyulai történész legújabb munkájában, A csorvási Reck-kúria és a Hudák szövőműhely című könyvében ilyen vállalkozást mutat be.
A szerző a kúriát és az ott működő szövőműhelyt földrajzi, történelmi és ipartörténeti környezetbe helyezi el. A könyvből képet kapunk a csorvási tájról és lakóinak életéről, a település történetéről, a Harruckern-család itteni szerepéről, a Németh-Reck-kúria építéséről és a Reck-Sikérdi család tevékenységéről. A szerző figyelme arra is kiterjed, hogy felhívja a figyelmet a kúria egykori látogatóira, Munkácsy Mihályra, Habsburg-Lotaringiai József főhercegre, Magyarország 1919-es kormányzójára és Apponyi Albert miniszterre, trianoni tárgyalóra.
Havassy Péter a Hudák szövőműhely kapcsán beavatja az olvasót az általuk feldolgozott nyersanyag, a kender termesztésének és hasznosításának történetébe, továbbá kitér a fonás, illetve a szövés eszközeire és folyamatára, valamint a takácsok tevékenységére.
A könyvecske végezetül bemutatja a szövőműhelyben folyó munkát. Megtudjuk, hogy a Hudák család az 1970-es évek makramékészítésétől hogyan jutott el a nemesi és polgári díszruhák varrásáig. 1992 óta gyártott ruháik hazai és nemzetközi díjak sokaságát nyerték el, a műhely 2016-ban bekerült a Békés Megyei Értéktárba.
A Reck-kúriát a háború után államosították, 1960-tól az Ady termelőszövetkezet használta, a hozzá tartozó majorság területén pedig gépállomás működött. 1989-ben a Hudák szövőműhely költözött az épület falai közé. A vállalkozás tulajdonosai 2019-ben felújították, és az általuk nem használt helyiségekben kiállítást rendeztek be.
A Reck-kúriáról és a Hudák szövőműhelyről megjelent kötetet Ravasz Attila tervezte, és a gyulai Art Copy Studio Kft. kiadásában jelent meg.