Újabb kalandokat éltek át

2020.01.16. 13:50

A békéscsabai pár Amerika kevésbé ismert országaiban is járt

Skóciát maguk mögött hagyva újabb kalandokba vágott bele a békéscsabai Dzurek Alexandra és párja, Beliczay Róbert. Az amerikai kontinensen különböző kultúrákat fedeztek fel, ott élő embereket ismertek meg. Jártak New Yorkban, Costa Ricában, Ecuadorban és Mexikóban. Önkéntesként, angolnyelv-tanárként is dolgoztak. Amíg Róbert hódolt szenvedélyének, a fotózásnak, Szandra a jógatudását is kamatoztatta. Nemrégiben hazatértek, és meséltek élményeikről.

Nyemcsok László

Vil‡gutaz—k Beliczai R—bert Tzurek Alexandra

Fotó: Imre György

A 40 éves Beliczay Róbert és párja, a 29 esztendős Dzurek Alexandra már rutinos világjárónak számít. A csabai szakács és fotós még 2013-ban utazott ki Skóciába barátnőjével egy csabai ismerőshöz. Aberdeenben ragadtak, Robi egy gyógyszernagykernél dolgozott sofőrként, raktárosként, Szandi a vendéglátásban, egy szállodában vállalt munkát, emellett ökológus-mesterképzésre járt az egyetemre. Angoltanári képesítést is szerzett, és vágya volt, hogy Délkelet-Ázsiában tanítson.

Öt hónapon át utazták be Vietnámot 2016-ban éjjel-nappal, és Róbert fotóiból sikeres kiállítást rendezett a Csaba Center aulájában. A képek a délkelet-ázsiai országot, az ott lakók életét, a kínai határnál élő törzsek piacozását, a városok utcai forgatagát ábrázolták.

Róbert és Szandra most jó ideig Békéscsabán marad /Fotó: Imre György/

Némi itthonlét után visszatértek Skóciába, többek között azért, hogy pénzt spóroljanak össze egy észak-, közép- és dél-amerikai útra. Robi is elvégezte angolból a TEFL-kurzust, ezt a képesítést kérik a világ legtöbb pontján, ha az illető angolt akar tanítani. A fiatalember egy karitatív szervezetnél dolgozott sofőrként, Szandra pedig óvónőként helyezkedett el. Ugyanakkor egy angol nyelvű weblapon – mely munkalehetőségeket kínál önkénteseknek az egész világon – figyelték az amerikai állásajánlatokat, és Costa Ricában egy család fogadta őket.

Először azonban New Yorkba repültek, és csaknem három hetet töltöttek egy csabai kötődésű ismerősüknél. A látványosságok megtekintése mellett a legnagyobb élményt Williamsburg, az ultraortodox zsidónegyed nyújtotta számukra.

– Ez egy időutazás volt a múltba – mesélték. – A gyermekek krétával rajzoltak a járdára, a hajukban nagy masnit viseltek, és hosszú, kockás szoknyát hordtak. Olyan háromkerekű bicikliket hajtottak, mint amit mi a filmekben láttunk a ’70-es évekből.

Costa Ricában Potreróba, egy kis faluba érkezve egy gazdag amerikai családnál kaptak szállást és ellátást az önkéntes munkájukért. Szandra jógát tanított a házaspár erre a célra kialakított stúdiójában, Robi pedig szakács végzettségét kamatoztathatta. Főzött a családnak, elsősorban vegetáriánus ételeket kértek tőle. Ha kellett, sétáltatta a házaspár kutyáját is.

– Két hónap után újabb, izgalmas helyet kerestünk Costa Ricában. La Fortunát és környékét választottuk, és nem csalódtunk – ecsetelték. – Tiszta, biztonságos város jó utakkal, számos érdekességet kínál a dzsungeltől a vulkánon át a vízesésig, és csodálatos a nemzeti parkja.

Útjuk ezt követően Ecuadorba vezetett, ide is az interneten kínált egyik álláslehetőség révén jutottak el. Interjút készítettek velük, megfeleltek, és felvették őket angoltanárnak. Mégpedig Loja város magánnyelviskolájába, amit egy liverpooli oktatási intézmény tulajdonosa működtet. Gyermekeket és felnőtteket is tanítottak három hónapig, az ottani kultúra pedig magával ragadta őket.

– Az Amazonas folyó környékén fűszoknyás, vadászó törzsekkel találkozhattunk – mondták. – Az Andok hegység mentén élő kecsuák pedig behozták gyümölcseiket, zöldségeiket a rojai piacra. Az Andok egyik nemzeti parkjában a természet olyan nyugalma fogadott bennünket, amit még soha, sehol nem tapasztaltunk.

Ecuadorban, Loja városában is élt a békéscsabai pár. A felvételen egy ecuavolley-mérkőzés közönségét láthatjuk /Fotó: Beliczay Róbert/

Robi természetesen Lojában is fotózott, sőt, nemzeti sportágukról, az eucavolley-ról sorozatot készített.

– Ez a röplabdához hasonlít, de csak hárman-hárman játsszák, és magasabb a háló – mesélte. – Felvételeket csináltam a játékról, a játékosokról, a nézőkről, sőt, tájképbe ágyaztam be az eucavolley-t. Szeretnék ebből kiállítást rendezni 20–25 képpel valahol Békéscsabán, hogy minél többen beleélhessék magukat egy tőlünk távoli kultúrába.

Szandra és Robi amerikai barangolása Mexikóvárosban ért véget. Ahogy a repülőről leszálltak, és a 200 méterre lévő szállodájukhoz indultak volna, egy rendőr fordult hozzájuk: biztonságosabb, ha taxival mennek. Hat dollárba került az egyperces út, de legalább nem történt semmi baj. Mexikóban a legnagyobb élményt a romváros, a Teotihuacan jelentette számukra a lapos tetejű piramisokkal. Hosszú kalandozásuk nemrégiben ért véget, és azt mondták, most egy jó ideig Békéscsabán maradnak. Szandra jógaoktatóként, angoltanárként, Robi sofőrként szeretne elhelyezkedni.

Másként is lehet élni az életet

Szandra Életkavalkádok a megszokáson túl címmel tart előadást februárban a Csabagyöngye Kulturális Központban élményeiről. Az eseménynek több megszólalója lesz, a rendezvény mottója: ,,A világ nagyobb, mint gondolnád.” Szandra kiemelte, rengeteg emberrel találkozott szerte a világban utazásai során, és megtapasztalta, mennyivel másként is lehet élni az életet, mint azt sokan gondolják. Arról is beszél majd, hogy a különböző életfelfogások milyen hatást gyakoroltak rá.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában