2020.03.09. 19:50
Büntetik a „művészt”: a szerelvények átfestése milliós költséggel járhat
Orosházi, hajnalban utazó fotózott le egy, a városból Hódmezővásárhely felé közlekedő összefirkált vonatot. Kitette, a helyiek közösségi oldalára, különböző véleményeket gerjesztve a látvánnyal. A graffitizés miatt a vasúttársaság feljelentést tett.
Illusztráció: Shutterstock
Rongálások miatt tesz-e ilyen esetekben a MÁV Zrt. feljelentést? Mennyi kára származik a társaságnak ilyen „művészkedések” miatt? Letakaríttatják? – fogalmaztuk meg kérdéseinket a társaság felé.
A MÁV Zrt. sajtóosztályán elmondták, a fotókon látható, összefirkált motorkocsiról a graffiti eltávolítása tisztítással nem oldható meg.
A graffitit eltávolító szer a jármű festését is leszedné, emiatt a szennyezett felületet három rétegben festeni kell. Ennek költsége körülbelül egymillió forint, néhány nap alatt elvégzik az átfestést. A vasúttársaság ismeretlen tettes (tettesek) ellen rendőrségi feljelentést tett. Hírportálunk megtudta, hogy a konkrét ügyben az Orosházi Rendőrkapitányság büntetőeljárást indított rongálás miatt.
– Az elmúlt két esztendőben Békés és Csongrád megyében két-két graffitizés történt, egy Szentesen, egy Mezőhegyesen, kettő pedig Békéscsabán, összesen mintegy százezer forintos kárt okozva. Eddig nem tudunk sikeres tettenérésről – tájékoztatta a vasúttársaság hírportálunkat.
Az elmúlt években egyébként folyamatosan csökkent a vasúti személyszállító járműveken található graffitik száma. Évente átlagosan 25 százalékkal javult a helyzet az elmúlt nyolc esztendőben, a tendenciában már a fokozott őrzés-védelem és a MÁV-START által legutóbb beszerzett FLIRT-ök fedélzeti kamerarendszerének visszatartó hatása is megmutatkozott. A MÁV a rongálásokat megelőzendő, a vasútőri jelenléten túl a médián keresztül is kér mindenkit, ha graffitizőket, rongálókat lát, haladéktalanul jelezze ezt a vasút vagy a rendőrség munkatársainak, akik így gyorsan tudnak intézkedni.
Véleményt formált a közösség
A véleményüket nem rejtették el a kommentelők. Az orosházi utas bejegyzésére sokan, sokféleképpen reagáltak.
– A kreativitást nem károkozásban kell kifejezni.
– Ha már ilyen szépen tudják ezt csinálni, miért nem óvodákba és a kórház gyerekosztályán festenek mesefigurákat? Biztosan tudnak olyat is.
– Van ember, akinek ez tetszik? Ez rombolás, ráadásul ronda! Büntetendő lenne, ha lenne erre akarat. Addig a gyökerek mázolhatnak mindenhová.
– Úgyis ráfért egy festés. Legalább egyedi.
– Úgy gondolták, hogy a festék hátha összetartja a széthullani készülő szerelvényt.
– Gratula! Végre! Így tovább! Ha kell, festékkel támogatom a művészt vagy művészeket!
A sok savanya sznob meg tombolhat.
– Szerintem csak feldobja a vonatot, így tuti megnézi mindenki.
– Ez a hódmezővásárhelyi állomás. De remélem, orosháziak csinálták!
Jogosulatlan vonatfestők
A vonatok külső és belső felületeinek jogosulatlan összefestői nemcsak a vasúti környezetet teszik az utasok számára barátságtalanabbá, hanem bűncselekményt is elkövetnek. Tettük az okozott kár mértékétől függően a büntető törvénykönyv szerinti rongálás vétségét vagy bűntettét valósítja meg, ami szabadságvesztés büntetést és kártérítési kötelezettséget vonhat maga után. A szennyeződések eltávolítása és a járművek védőlakkal történő ellátása milliós kiadást jelent, és jelentős emberi erőforrást igényel.
Az antigraffiti lakkréteg felhordása 1–1,5 millió forintba kerül. A védőbevonatok megfelelő védelmet biztosítanak a keletkezett graffitik akár nyom nélküli eltávolításához. A graffitiket a keletkezésüket követően rövid időn belül igyekeznek eltávolítani a járművekről, hogy minél kevesebb ideig lássa az utazóközönség, másrészt, hogy az „alkotások” ne sokáig hirdessék a graffitisek kétes értékű dicsőségét – tájékoztatott a MÁV.