2020.03.17. 07:34
Szaktanácsadó segít az érzékenyítésben
Az ország tíz városában kezdték meg munkájukat a tavalyi esztendőben a Területi Autizmus Munkacsoportok (TEAM) tagjai. A MONTÁZS projekt részeként működő tanácsadó hálózat – a Nemzeti Szociálpolitikai és Fogyatékosságügyi Központ Nonprofit Kft. felügyelete alatt – az állami intézmények és a szülők számára nyújt szakmai segítséget.
A helyi Területi Autizmus Munkacsoportban hárman dolgoznak azon, hogy segítsék az érintettek beilleszkedését, támogatást nyújtsanak a szolgáltatóknak, és igény esetén tájékoztassák a szülőket. Mint mondják, egyre több autista gyermeket diagnosztizálnak hazánkban. Az autista gyermekek és felnőttek a közszolgáltatások minden területén jelen vannak, és szükségleteiknek megfelelő ellátást igényelnek.
– Ez természetesen nem azt jelenti, hogy egyre többen lesznek autisták. Csupán arról van szó, hogy az elmúlt évtizedekben rendkívül sokat fejlődött a diagnosztikus rendszer. Az első írások az autizmusról az 1940-es évekre tehetők, vagyis körülbelül nyolcvan éve kezdték csak el diagnosztizálni ezt az idegfejlődési rendellenességet, ami azóta egyre könnyebben és korábban felfedezhető – hangsúlyozta Gyebrovszkiné Molnár Szilvia, a Területi Autizmus Munkacsoport (TEAM) tanácsadója.
Hozzátette, sajnos Magyarországon jelenleg nincs kiépítve olyan jól működő rendszer, ami biztosítaná azt, hogy az autizmussal élő emberek életük végéig jó minőségű ellátást, szolgáltatást kapjanak. – Mi azért dolgozunk, hogy ez a helyzet javuljon – osztotta meg.
A szakemberek tapasztalatai szerint egy, markáns tüneteket produkáló csecsemőt már másfél éves kortól figyelnek, hároméves korára pedig meg tudják állapítani a diagnózist. És bár a szolgáltatásokon lehetne javítani, a ma már jól működő diagnosztikus rendszernek köszönhetően, az érintett gyermekek akár 2-3 esztendősen megkezdhetik a korai fejlesztéseket, ami nagyon sokat javíthat életminőségükön.
– Egy jobb képességű, könnyebben kompenzáló gyermeknél az eltérés jóval később válik észrevehetővé. Többnyire óvodás korára – amikor gyerekek közé kerül – lesz látható, hogy a kommunikációs és szocializációs képessége elmarad a kortársaitól, gondolkodása rugalmatlan – árulta el hírportálunknak Herfert Kriszta, a TEAM vezetője.
Ezért azt javasolja, hogy akár a szülő észlel valamilyen szokatlant kisgyermeke viselkedésében, vagy az intézmények kisgyermekgondozói tapasztalnak valami furcsaságot, minden esetben vegyék komolyan, járjanak utána.
– Hiszen amennyiben a vizsgálatok során mindent rendben találnak, az is egyfajta bizonyosságot ad a hozzátartozóknak. Ha pedig még időben kiderül, hogy mi a baj, a szakemberek sokat tudnak javítani az állapotán – emelte ki Gátszegi Andrea, a TEAM tanácsadója.
Békéscsabán minden bölcsőde elfogadta a segítségüket, függetlenül attól, hogy vannak-e fejlesztésre szoruló gyermekek, vagy sem. Azon dolgoznak, hogy az óvodákba, iskolákba is eljuthassanak, segítő kezet nyújthassanak.