2020.04.26. 07:20
Műfészkek várják a fecskéket idén a Kölcsey utcai óvodában
A napokban húsz műfecskefészket és hozzá tartozó, úgynevezett fecskepelenkákat szereltek fel a csabai Kölcsey utcai óvodában, várva a fecskékre, a szabadság madaraira. A Madárbarát és Zöld Óvoda címmel is büszkélkedő intézményben kiemelt figyelmet fordítanak a gyerekek környezetvédelemre, környezettudatosságra nevelésére.
– A Kölcsey Utcai Óvodásokért Alapítvány tavaly sikeres pályázatot adott be a Budapest Bank Békéscsabáért Program felhívására, ennek köszönhetően valósult meg a fejlesztés – ismertette Pribelszki Péterné, a Kölcsey Utcai és Ligeti Sori Óvoda intézményvezetője. Hozzátette, folyamatosan figyelik az aktualitásokat a környezetvédelemmel, környezeti fenntarthatósággal kapcsolatos témákban, igyekeznek azokat beépíteni a mindennapi nevelőmunkába, természetesen az életkornak megfelelő mélységben és részletességgel.
Kiemelte, a környezeti nevelés áthatja az óvodai élet egészét. Példákat is említett: folyamatosan madarakat etetnek, kertészkednek a gyerekekkel; szelektíven gyűjtik a szemetet, gyűjtik a csapadékvizet; megünneplik a jeles zöldnapokat, a Föld vagy a víz világnapját, a madarak és fák napját; növényeket, valamint állatokat gondoznak a gyógy- és fűszernövénykert, az akvárium révén.
– Évek óta kiemelten foglalkozunk a madarak környezetünkre gyakorolt hatásával, a madarak védelmével – mondta Pribelszki Péterné. A Kölcsey utcai óvoda 2018-ban kapott Madárbarát óvoda minősítést a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettől.
– Meggyőződésünk, hogy nem lehet elég korán kezdeni a felnövekvő nemzedék számára a megfelelő információk átadását, illetve, ami a legfontosabb, hogy példát mutatva a természeti környezetünket óvó és védő gyermekeket neveljünk fel. Ez a fajta elhivatottság hívott életre bennünk egy olyan kezdeményezést, melyben úgy éreztük, gyorsan lépnünk kell. És helyi támogatással nemcsak az óvodánk kapcsolódna be hosszú távon a – mondhatni – mentőakcióba, hanem más intézményeknek is tudunk szakmai támogatást, illetve kedvet, hitet, akaratot adni a megvalósításhoz a későbbiekben.
Emlékeztetett, korábban több szervezet, közösség emelte fel a szavát annak érdekében, hogy megállítsák a fecskepopuláció rohamos csökkenését Magyarországon. Úgy gondolták, hogy Madárbarát óvodaként kötelességük a nemes cél élére állni, és a környék nevelési-oktatási intézményeinek, városi közintézményeknek is irányt mutatva belevágni a projektbe.
Húsz műfecskefészket rögzítettek az épületre, illetve az ehhez tartozó fecskepelenkákat, amelyek megakadályozzák, hogy a madarak ürüléke az intézmény udvarát beszennyezze, a polcok felszerelésével kiküszöbölték ezt a problémát.
A támogatásból az alapítvány egy mini meteorológiai állomást is vett az óvoda udvarára, hogy a gyerekek gyakorlati tapasztalatokat is szerezhessenek. A kicsik megismerkedhetnek az időjárás elemeivel, mint a csapadék, a szél, a hőmérséklet, a páratartalom. A műszer révén évszakonként figyelhetik ezek alakulását, és ezt egybeköthetik a fecskék őszi elköltözésével és tavaszi visszajövetelével. A meteorológiai állomás emellett rengeteg készséget, képességet fejleszt.
Mezítlábas ösvényt hoznak létre
Pribelszki Péterné elmondta, hogy az óvoda előkertjében üde színfoltként egy úgynevezett mezítlábas taposóösvényt is kialakítanak, a munkálatokat nemrég kezdték el. Ez egy olyan tematikusan kialakított kis útvonal lesz, ahol különböző járófelületeken – kavicsokon, mulcson, homokon vagy esetleg farönkökön – mezítláb sétálhatnak végig a gyerekek. Ez javítja az egyensúlyérzéket, jótékony hatással van a testtartásra, több probléma megelőzhető vele, emellett remek szórakozást is jelenthet a későbbiekben.