2020.04.09. 11:02
Telefonon rendelnek most a háziorvosok a megyében
A háziorvosok tapasztalatai szerint együttműködőek a betegek: panaszaik, receptigényük miatt telefonálnak. A járványhelyzet miatt csak a legszükségesebb esetben keresik fel személyesen a rendelőket.
Illusztráció: Shutterstock
Dr. Ferenczi Attila békéscsabai háziorvos beszámolójából kiderült, a lakosság túlnyomó része felfogta a koronavírus-helyzet fontosságát, amit már saját rendelésén is tapasztal. Az emberek csupán a legszükségesebb esetben keresik fel személyesen, például olyan receptek – magisztrális készítmények vagy néhány gyógyászati segédeszköz – felírása miatt, amelyek egyelőre nem működőképesek az EESZT-ben (Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér).
A néhány éve kiépített rendszer tehát jól vizsgázik most, hiszen napi 30-40 olyan telefonhívást kapnak, amiben a páciensek felhőbe kérik gyógyszereik felírását. Utóbbiak kiváltásához pedig a patikákban már csak személyazonosságuk igazolására van szükség, sőt a járvány miatt már rokon vagy ismerős is megveheti nekik azokat.
Visszatérve a rendelő látogatására elmondta, a betegek betartják az ajánlott óvintézkedéseket, szájmaszkot viselnek és tartják a megfelelő távolságot is egymástól. Kiemelte, komoly légúti tünetekkel azonban tilos háziorvoshoz menni, a szakembereket csak egyéb problémákkal – például felfázás, görcs, mellkasi fájdalom, szívpanaszok – lehet felkeresni. Végül elmondta, előfordult már olyan is, hogy a COVID-19-re is utalható tünetek miatt hívták fel, de a körzetében gyanús eset, illetve igazolt fertőzött még nem volt.
Hozzátette, a háziorvosokra ilyenkor nagy felelősség hárul, hiszen attól, hogy felbukkant a koronavírus, még számos más betegséget okozó vírus és baktérium is jelen van a környezetünkben. A panaszok felsorolásakor pedig nekik kell eldönteniük – látatlanban –, hogy miről lehet szó az adott páciensnél.
Dr. Horváth Imre gyulai háziorvos tapasztalatai szerint az emberek egyre inkább átélik a helyzet súlyosságát, ebből kifolyólag tényleg csak a legszükségesebb esetekben, telefonos bejelentkezés után keresik fel rendelőjét. Azon receptekért pedig, amelyeket egyelőre nem tud kezelni a rendszer, a betegek személyesen mennek el, de csak a rendelő ajtajáig, ahol kiadják számukra a vényeket.
A háziorvos kifejtette, sokan keresik telefonon egészségügyi panaszaikkal is, hiszen a hagyományos téli-tavaszi megfázásos, illetve influenzaszerű megbetegedések még jelen vannak. Tapasztalatai szerint ezektől most a szokásosnál jobban megijednek a páciensek, amikor tanácsát kérik abban, hogy felmerül-e náluk a COVID-19 gyanúja a tüneteik alapján, s azokra milyen recept nélküli készítményeket ajánl. Hozzátette, itt legtöbbször a beszélgetés során eldönthető, hogy szükség van-e antibiotikumos kezelésre.
Gyakran hívják továbbá többek közt derékfájás miatt, valamint a vérnyomásgyógyszer adagolásának módosításáért is.
Fotót küldenek piros torkukról
Dr. Bárány Béla békési és bélmegyeri háziorvos elmondta, praxisában nagyon jól működik a digitális rendelés, hiszen a járványhelyzet kialakulása óta szinte nem is látnak beteget a rendelőben. Az ellátás és a receptek felírása főként telefonon keresztül működik. Előfordult például olyan is, hogy egy beteg lefotózta piros torkát, amit üzenetben továbbított, így meg tudta állapítani a gyulladás mértékét. Hozzátette, előfordul persze olyan is, amikor muszáj bemennie valakinek a rendelőbe, de gyakran kimennek házhoz is.
A koronavírusról elmondta, nála is jelentkeztek már olyan páciensek, akik tüneteik miatt rákérdeztek, lehet-e szó esetükben megfertőződésről. Ilyenkor a beszélgetés során azt is felméri, hogy az egyén merre járt, kikkel érintkezett, amiből már részben ki is szűrhető, hogy volt-e lehetősége a COVID-19-cel való érintkezésre, vagy panaszai csupán egy megfázás, illetve influenza miatt léptek fel.
Koronavírus Békés megyében
- Ismét emelkedik Békéscsabán a szennyvízben az örökítőanyag koncentrációja
- Még mindig tizenegy fertőzött van megyénkben
- A nyugdíjasok már nagyon várják, hogy újra mehessenek programokra
- Újra megnyithatott az egyedi gyomaendrődi kilátó
- Több mint tizenhatezer maszkot készített a gyulai önkormányzati varroda