2020.05.29. 13:52
Visszahúzta őket szívük Lőkösházára, támogatták a letelepedésüket
A fiatalok első lakáshoz jutását idén is készpénzzel, illetve kamatmentes kölcsönnel támogatja a lőkösházi önkormányzat. Többen a faluban nőttek fel családjukban, majd például a munkájuk miatt elköltöztek. Most azonban visszatértek, és a községben telepedtek le, vettek házat. A napokban négy támogatási szerződést írtak alá a polgármesteri hivatalban. A lakáshoz jutásnál többen vették igénybe a falusi CSOK-ot is a faluban.
Ez az a község megyénkben, ahol a vasút a beszélgetések során szinte mindig szóba kerül. Nem véletlenül, hiszen a Budapest és Románia közötti fővonal jelentős állomása, átkelőhelye, sokan járnak máshova munkába vonattal. Husvét Tamásék első lakáshoz jutásánál is kulcsszerepet játszik a vasút. Hogy miként, arra is kitért Tamás.
– Békéscsabán dolgoztam, ahol még a járvány kitörése előtt megszűnt a munkaviszonyom a leépítések miatt – ecsetelte. – Albérletben laktunk a feleségemmel, Nikolettával a megyeszékhelyen egy harmadik emeleti, 55 négyzetméteres panelban, és úgy döntöttünk, visszatérünk Lőkösházára, mert engem minden ide köt. Itt élnek a szüleim, a barátaim. Tudtunk egy kertes házat vásárolni, ami az álmom volt, és már munkahelyet is találtam. Egy győri központú német céghez vettek fel, mely vasúton fuvaroz Románián keresztül is, és kétéves mozdonyvezető-képzésen veszek részt. Ez Budapesten zajlik, de hétvégenként hazajöhetek. Alapellátást már a képzésért is kapok. Nikoletta magyarbánhegyesi származású, és ő továbbra is Békéscsabán dolgozik egy áruházláncnál eladóként. Gyermeket is szeretnénk, a közös jövőnket pedig Lőkösházán képzeljük el hosszú távon, mert ez egy csendes, rendezett, nyugodt település.
Hasonlóan nyilatkozott Pap Erika is, aki szintén kapott százezer forintos önkormányzati támogatást az első lakáshoz jutáshoz: – Hódmezővásárhelyről költöztem haza Lőkösházára négyéves gyermekemmel, és itt vettünk házat – mesélte. – Mivel Békéscsabán dolgozom, sokat jelent majd, hogy a családom vigyáz a kisfiamra.
A helyi képviselő-testületnek és személyesen Szűcsné Gergely Györgyi polgármesternek is szívügye a település népességmegtartó képességének erősítése. Ennek érdekében évekkel ezelőtt bevezették az említett támogatási formát. Több mint 20 fiatal letelepedését segítették korábban a maguk szerény eszközeivel.
– Az idei évben annak ellenére sem állítottuk le ezt a támogatást, hogy a gépjárműadó 40 százaléka nem az önkormányzathoz kerül, és emiatt a költségvetésünk bevételi oldala 2,5 millió forinttal csökkent – emelte ki Szűcsné Gergely Györgyi. – A százezer forintos vissza nem térítendő összeg odaítélése mellett lehetőséget biztosítunk kamatmentes kölcsönre is, a rendelkezésre álló keret erejéig.
A polgármester kitért arra, a járványhelyzet idején még inkább fontos, hogy érezzék a faluban élők, így a fiatalok is, hogy számíthatnak a településvezetésre. Szólt arról, a rendeletben foglaltak szerint az érintettek vállalták, hogy legalább öt évig a településen, az adott ingatlanban maradnak.
– Az ünnepélyes aláíráskor beszélgettem a fiatalokkal. Különösen örültem annak, hogy voltak közöttük visszatelepülők, máshonnan ide költözők is – ecsetelte Szűcsné Gergely Györgyi. – Szóba jött a munkájuk, és kitértek arra is, hogy nem öt évig, hanem jóval tovább szeretnének Lőkösházán élni. Jó érzés volt ezt hallani.
A körzeti nővér nem menne el máshova
Nagy Éva helyi körzeti nővér, a képviselő-testület szociális és ifjúsági bizottságának tagja hangsúlyozta, minden egyes fiatalnál, házaspárnál, élettársi kapcsolatban élőnél örömmel tölti el, ha Lőkösházát választja.
Ahogy fogalmazott, azt kívánja nekik, találják meg ugyanazt a szépséget, amit ő is. Ide született, és semmi pénzért nem menne el máshova. Mindenkit ismer, és ez egy olyan falu, ahol bárhova eljuthat kerékpárral 10–15 perc alatt.