2020.06.03. 16:31
Trianon sorscsapását festette meg a Hajótörésben
Corvus-Kora Róbert lőkösházi alkotónak immáron nyolcadik 4,5x9 méteres történelmi panorámafestményéről hullt volna le a lepel a trianoni békediktátum aláírásának századik évfordulóján a helyi művelődési ház nagytermében. A koronavírus-járvány miatt azonban a nyilvános bemutatót határozatlan időre el kellett halasztani.
Beküldött fotó
Fotó: Picasa
A Hajótörés című, költői megfogalmazású kompozíció egy háborgó tengert ábrázol, ahol a vihar egy ezeréves bárkát ötfelé szakít. A kétségbeesett emberek egymás felé nyújtják kezüket, de azok nem érnek össze. Az alkotót nem vezérelte semmilyen nemzeti gyűlölködés, sőt ez ellen van a közös Európában. Ahogy fogalmazott, Trianon tragédiáján nem lehet változtatni, a legfőbb feladat ma már az összetartozás megteremtése. Corvus-Kora Róbertet ugyanakkor régóta foglalkoztatta, hogy miként tudná a képzőművészet nyelvén történelmünk egyik legnagyobb sorscsapását ábrázolni.
Miként előző alkotásainál, most is nagyon sokat olvasott a témáról, vagyis Trianonról, az ahhoz vezető előzményekről. Kiemelte, csak úgy lehet visszaadni bármilyen eseményt, történést a festészet nyelvén, ha az ember teljesen képben van a történelmet illetően.
– Az alkotáson a hajófenék a tépett vitorlával a Trianon utáni Magyarországot jelképezi – hangsúlyozta Corvus-Kora Róbert. – A bárkáról az emberekkel együtt leszakadt részek Erdélyt, a Felvidéket, a Délvidéket és az Őrvidéket érzékeltetik.
Az arcokon látható a szomorúság, a bánat, az elkeseredés. A drámai hangulatot fokozza az emberek fuldoklása is az igazságtalan politikai döntés miatt.