2020.07.23. 19:08
A húsipar hősére emlékeznek Gyulán
A magyar mezőgazdaságban mindennap azért dolgozunk, hogy értéket teremtsünk ne csak a ma, de a jövő számára is. Ehhez szükség van a hagyományok megőrzésére és továbbvitelére – hangsúlyozta dr. Nagy István agrárminiszter csütörtökön délután Gyulán, ahol leleplezték a helyi nagyüzemi kolbászgyártás megteremtőjéről, Stéberl Andrásról készült szobrot.
Városunk húsipari kultúrájának kiemelkedő alakja volt Stéberl András – fogalmazott ünnepi köszöntőjében Daka Zsolt, a Gyulahús Kft. ügyvezető igazgatója. Mint elmondta, a szakember felismerte a helyiekben rejlő erőt, szakmai tudást és elszántságot. Elvitathatatlan érdeme, hogy megteremtette a nagyüzemi húsfeldolgozás alapjait Gyulán.
– Okos ötleteivel ismertté tette termékeit nemcsak hazánkban, hanem számos külföldi országban is – hangsúlyozta. – Stéberl András egykori üzeme alapozta meg a Gyulai Húskombinátot, s a mai szárazáru gyárat is. Az általa megalkotott recept alapján gyártják napjainkban is a Gyulai kolbászt.
Dr. Görgényi Ernő polgármester elmondta, a fiatal, mindössze 24 esztendős hentessegéd 1912 őszén a Felvidékről nagy reményekkel és kevés pénzzel érkezett Gyulára.
– Később hentesüzletet nyitott városunkban, elindította a hentesáruk kisüzemi termelését – mutatta be Stéberl András tevékenységét. – Termékeit megismerték határainkon túl is. Gyulai kolbásza 1935-ben a brüsszeli világkiállítás aranydiplomás győztese lett. Elindította és felvirágoztatta a gyulai nagyüzemi kolbászgyártást. A Gyulai Evangélikus Egyházközség mecénását, közösségi ügyek támogatóját tisztelték benne, aki dolgozóit ajándékokkal is megbecsülte. Vállalkozása túlélte a második világháborút, és ismét talpra állt. Üzemét 1948-ban a kommunisták államosították.
Hangsúlyozta, a szoborral tisztelegnek a gyulai húsipar dicsőséges múltja és mindazon hentesmesterek előtt is, akik hozzájárultak a gyulai termékek sikeréhez.
– Emellett elismerjük a ma élő, dolgozó húsipari szakemberek munkáját, és kifejezzük a gyulai húsipar jövőjébe vetett hitünket – tette hozzá.
Dr. Kovács József országgyűlési képviselő elmondta, Stéberl András olyan alkotó polgára volt a városnak, akinek emlékét méltán őrzik szoborral.
– A Gyulai kolbászt világhírűvé tette, ami a mai napig fontos brandje a városnak – fogalmazott. Utalt ugyanakkor arra, hogy néhány éve a gyulai húsipart komoly veszély fenyegette, amit az Orbán-kormány segítségével védtek ki.
Pápai Attila evangélikus lelkész Stéberl András egyházi közösségben betöltött szerepét idézte fel.
Hit, Erő, Szorgalom, Kitartás és Szeretet
Nagy István agrárminiszter beszédében hangsúlyozta: Stéberl András csaknem öt évtizednyi munkásságának alapját évszázados tapasztalat adta, míg ereje a fokozatos fejlődésben rejlett.
– Az a meggyőződés szőtte át, hogy a küzdelem nem lesz hiábavaló. Bár a 20. század második felében úgy tűnt, megfeledkeztek Stéberl Andrásról, Gyula város nem engedte veszni sem nevét, sem örökségét – fogalmazott az agrárminiszter. – Az elmúlt néhány évtizedben ismét bebizonyosodott, hogy az egyedüli út a siker felé a Stéberl Andrásra jellemző humánus és erkölcsös, innovatív gazdasági szerepvállalás. Ez az embert arra tanítja, hogy közösségünk iránti kötelmeinkről soha nem feledkezhetünk meg, és életünk így lesz valóban értékteremtő.
A bronzszobor magassága 208 centiméter. Széri-Varga Géza alkotása Stéberl Andrást télikabátban, fején kalappal, kezében kesztyűvel és esernyővel ábrázolja. Megjelenik a brüsszeli diploma másolata, és az életmű hitvallását jelentő szavak: Hit, Erő, Szorgalom, Kitartás és Szeretet. A szoborra Kondor Péter evangélikus püspök kért áldást. Az eseményen jelen voltak Stéberl András leszármazottai is.
Videó: Kiss Zoltán