2020.10.02. 17:29
Ösztöndíjakat adott át Soltész Miklós Gyulán és Békéscsabán
Pénteken Békés megyébe látogatott a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára. Soltész Miklós Gyulán a Nicolae Bălcescu Román Gimnázium, Általános Iskola és Kollégiumban, Békéscsabán pedig a Szlovák Gimnáziumban adott át ösztöndíjakat két tehetséges fiatalnak.
Fotó: LP6DMK2
A Nicolae Bălcescu Román Gimnáziumban megtartott pénteki ünnepségen Czeglédiné dr. Gurzó Mária igazgató köszöntötte a megjelenteket, majd Soltész Miklós mondott beszédet. Az államtitkár elmondta, a történelem sok-sok nehézséget adott, sok-sok fájdalmat is hozott a népek között. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az egyházak közötti kapcsolatok erősítésével, illetve a kultúrán, az oktatási rendszeren keresztül azokat a szálakat kell erősíteni, amelyek hozzájárulnak a román és a magyar nemzet összetartásához a Kárpát-medencében, a kereszténységben.
Ezt követte az ösztöndíjak átadása. A kormány a felsőoktatási intézményben történő továbbtanulás elősegítése érdekében ösztöndíjjal támogatja a kiemelkedő tanulmányi eredményű nemzetiségi diákokat. A járványra tekintettel ebben az évben ezt nem a szokásos budapesti országos ünnepségen, hanem az érintett tanulók iskolájában nyújtják át.
Soltész Miklós elmondta, hat iskolafenntartó nemzetiség, a román, a szlovák, a szerb, a horvát, a szlovén és a német nemzetiség fiataljai, tizenhét iskola harmincnégy tanulója érdemelte ki a támogatást az intézmények és a fenntartók vezetőinek javaslatára.
– Az érintett diákok nem csak jó tanulók, hanem sokat tesznek a nemzetiségükért is – hangsúlyozta Soltész Miklós. – Mindez biztatás a jövőre nézve, hiszen a fiatalok tovább viszik a kultúrát, a nyelvet, erősítik a két nemzet közötti kapcsolatot, valamit mind a magyar, mind a román identitást. Az ösztöndíjat és az hozzátartozó oklevelet Sztrein Virág Brigitta és Szelezsán Petra Lívia vehette át Soltész Miklóstól, dr. Kovács József országgyűlési képviselőtől és dr. Görgényi Ernőtől, Gyula polgármesterétől.
Soltész Miklós Gyulán felkereste a megújuló Kálvária-dombot, a Grosics Akadémiát, megtekintette a katolikus gimnáziumot és a református iskolát is.
A békéscsabai Szlovák Gimnázium, Általános Iskola, Óvoda és Kollégiumban tartott ünnepélyes átadón Soltész Miklós elmondta, 17 iskolából 34 fiatal kapja meg a 20 hónapon keresztül folyósított ösztöndíjat; a szlovák mellett román, szerb, horvát, szlovén és német nemzetiségi tanulók is. Korábban a roma nemzetiség is jogosult volt rá, őket most más keretből támogatják – jegyezte meg, hozzátéve, hogy összesen 170 tanuló kapta meg eddig az ösztöndíjat.
Az államtitkár elmondta, a támogatás odaítélésekor a jó tanulmányi eredményt és a nemzetiségi közösségért végzett szolgálatot veszik figyelembe. Úgy fogalmazott, az utolsó pillanatban indították el ezeket az ösztöndíjakat, amelyek fontosak a nemzetiségi identitás, a nyelv és a kultúra megőrzéséhez.
A politikus szólt arról, hogy a magyar és a szlovák nép 19 évszázadon keresztül békében élt egymással, a 20. században a nagyhatalmak „ugrasztották őket egymásnak”. De a két ország vezetői és lakosai is elkezdtek közeledni egymáshoz, mert megérezték, hogy össze kell tartaniuk. Ennek folytatását és erősítését kérte az átadóünnepségen a két 11. évfolyamos diáktól, Farkas Zorkától és Tóth Tamástól.
Soltész Miklós elmondta, Magyarország és Szlovákia közeledését jelzi, hogy Budapesten, a Keleti pályaudvarhoz közel, egy régi szlovák evangélikus templom helyén a magyarországi szlovákok számára önkormányzati és kulturális célokat szolgáló központ épül, amit a két ország közösen finanszíroz.
Herczeg Tamás (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője köszöntőjében arra a „nehéz, de szép feladatra” buzdította a fiatalokat, hogy őrizzék meg kettős identitásukat. Kifejtette, a választókerület 10 településén összesen 17 nemzetiségi önkormányzat működik, Békéscsabán hat van, tavaly óta ugyanis az ukránok is kisebbségi képviseletet alakítottak a békési megyeszékhelyen.
Kiszely András, Békéscsaba szlovák nemzetiségi önkormányzatának elnöke kijelentette: jó ötletekkel és minden ifjú magyarországi szlovák generáció saját identitásának kialakításával érhető el, hogy további háromszáz éven keresztül fennmaradjon az alföldi szlovákság.
Soltész Miklós az ünnepség végén arról is beszélt, hogy 450 millió forintos keretösszeggel kiírták a nemzetiségi civil szervezetek számára a pályázatokat. November 2-ig 300 ezer forinttól 5 millió forintos összegre lehet pályázni.
Békés megyébe látogatott Soltész Miklós