2021.01.14. 10:53
Keveset mozgunk a digitális korban
Nagyon sokunknak a munkája már a számítógépek elé köt minket, hiszen nagyon sok mindent meg lehet rajta oldani és lényegesen egyszerűbbé teszi a mindennapokat.
Ennek persze megvannak a hátrányai is, például sokan egyre kevesebbet mozgunk és hát a munka sem kényszerít rá minket. Sokan ilyenkor rájövünk, hogy a testünk mégiscsak hálás lenne, ha megmozgatnánk néha, vagy ha nem is a súlyvesztés a fő téma, egészségesebben élni bölcs dolog. Az első probléma, ami azonban felmerül, hogy milyen mozgásformát válasszunk.
Mindenkinek mások a preferenciái, mást szeretünk csinálni, más megy jól, és így sokaknak nem egyszerű kiválasztani, hogy mi az a sport, ami nem csak testmozgásnak jó, de élvezzük is és feldobja a mindennapjainkat. Van, akiknek unalmas a futás, van akiknek viszont ez a kedvenc sportformájuk és nem tudnának már nélküle létezni. Nehéz megtalálni a nekünk legideálisabbat, előfordulhat, hogy a különböző kipróbálásokban a motivációnkat elveszíthetjük. Azonban, ha unjuk a hétköznapi sport ajánlásokat, akkor itt egy olyan, amit mintha a gyerekkorunkból hoztak volna elő: a trambulin.
Miért jó a trambulin?
A trambulin jó mozgásforma lehet, ha a hagyományos súlyzóemelgetést és futást már unjuk és valami újra, izgalmasra vágyunk, amit akár egyedül is tudunk csinálni. A trambulinozás emlékeztethet minket a gyerekkorunkra, így akár a saját gyerekeinknek is izgalmas újdonság lehet, ami idővel mókás sportként marad meg bennük. Ha azonban a túltekintünk a mókán, rájöhetünk, hogy a testünkben rengeteg dolgot fejleszt. A szív- és érrendszer működését, egészségét segítik, illetve az állóképességet is fejlesztik. Az állandó ugrálás és gyakorlatok jók a koordináció, egyensúlyérzék és motoros képességek fejlesztésére.
A trambulin vásárlásnál könnyedén alkalmazkodhatunk a lakhelyünkhöz. Sajnos pici lakásokban nem túl célszerű, hiába létezik mini-trambulin, amit beltérre találtak ki. Viszont, ha mégis találunk helyet az otthonunkban ennek az eszköznek, akkor kifejezetten jól tudunk, vele járni. A mini trambulin kifejezetten a szobába való, egy személy számára tökéletes. Mivel alacsonyabb kintre való társánál, a tartása is stabilabb. A kintre való trambulin egyértelműen nagyobb és sokszor biztonsági háló is jár hozzá. Sokkal szabadabban mozoghatunk rajta és a nagy súlybírása miatt akár a gyerekekkel együtt is használhatjuk.
Egyszerű gyakorlatok trambulinon
Szerencsére nem kell profinak lennünk ahhoz, hogy különböző gyakorlatokat el tudjunk végezni a kinti vagy benti trambulinunkon. Néhány egyszerű mozgássor is remek edzés. A boka és egyensúlyérzék fejlesztéséhez ugráljunk egy lábon általunk meghatározott ideig, majd váltsunk lábat és ugyanannyi időt ugráljunk azzal is. Nagy trambulinon érdemes kipróbálni az ugráló kocogás, amikor egyik lábunkról a másikra ugrunk.
A gyakorlat nehezítéséhez és a jobb hatás eléréséért növeljük a távolságot az ugrások között, illetve emeljük a karjainkat a kezünk fölé. Az ugrálás különböző formái mind jók lehetnek. A terpeszugrásnál a karjainkat a fejünk fölé, de a vállunkig is emelhetjük. A guggoló ugrálás kinti nagy trambulinnál ideális, ugorjunk fel és nyújtsuk ki a lábaink terpeszben előre, majd próbáljunk a trambulinra guggoló pozícióban érkezni. Az ugrálást térdemeléssel is csinálhatjuk, eleinte még egy szimpla pihenőugrással két térdemelés között, de később akár minden ugrásnál emelhetjük a térdünket.