2021.01.22. 19:59
Megyeszerte megünnepelték a magyar kultúra napját
Online műsorfolyammal, kiállításokkal és a virtuális térben látható előadásokkal emlékeztek meg a megye kulturális intézményei a magyar kultúra napjáról.
20210122 Békéscsaba Mokos József állandó kiállítás nyílt a városháza Mokos termében kiállítást megnyitotta Szarvas Péter Polgármester és Gyarmati Gabriella művészettörténész Fotó: Imre György IGY Békés Megyei Hírlap
Fotó: Imre Gyorgy
Rendhagyó módon ugyan, de idén is számos program várta a Békés megyeieket pénteken, a magyar kultúra napján.
A közel egy éve tartó járványügyi helyzet idén Békéscsabán nem tette lehetővé a közös ünneplést, nagyszabású gálaműsor szervezését, ezért a városvezetés a Munkácsy Mihály Múzeum közreműködésével
egy rendkívüli kiállítás-megnyitóval „tisztelgett” az ünnepen.
A Mokos-teremben létrejött tárlat Mokos József és 21 növendék alkotásait öleli fel. Az eseményt Szarvas Péter nyitotta meg.
– Mokos József rengeteg csabai művészt indított el a képzőművészeti pályáján, tanított meg rajzolni, amiért köszönettel tartozunk neki. A Mokos terem is éppen ezért lett 1994-ben róla elnevezve, hogy megörökítsük a hozzá kapcsolódó, máig ható művészeti teljesítményt – fogalmazott.
Gyarmati Gabriella művészettörténész Mokos József rendkívüli életútjáról mesélt. Mint mondta, a tehetséges művész bármihez fogott, mindent kiválóan csinált. – Kiemelkedő festő, remek tanár volt, de köztudott, hogy ragyogó gyorsíróként és tehetséges zongoristaként is számon tartották – hangzott el az eseményen.
A békési Kecskeméti Gábor Kulturális Központ a járványügyi helyzet miatt egy online ünnepi műsor-összeállítással tisztelgett a magyar kultúra napja előtt. A több fórumon is közvetített program elején Deákné Domonkos Julianna kulturális tanácsnok mondott beszédet, aki kiemelte: a kultúra összeköt a múlttal, a jelennel és a jövővel. – Megkülönböztet, és hasonlóvá is tesz bennünket, s nemcsak itt hazánkban, hanem az egész nagyvilágon.
A magyar kultúra ezredéves koszorúja átöleli e világ valamennyi táján élő magyart – hangsúlyozta.
Gyula kulturális terei különleges „műsorfolyammal” jelentkeztek pénteken. A város gazdag kulturális életéről posztolt folyamatosan saját Facebook-felületein a Gyulai Várszínház, a János Mogyoróssy Városi Könyvtár, az Erkel Ferenc Művelődési Központ, a Gyulai Vár, a Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont és az Erkel Ferenc Emlékház.
Eleken sem maradt el a több mint húsz éves hagyománnyal rendelkező Kistérségi vers, ének és prózamondó verseny. Az eleki, a kétegyházi és a lőkösházi általános iskolák tanulói ezúttal is próza, vers és ének kategóriákban küldették be a pedagógusaik által készített felvételeket. Közülük Kiss Ottó költő; Kiss László író, tanár; János Hajnalka népi énekes, énektanár és Vid Katalin, az erdei iskola vezetője, magyar-könyvtár szakos tanár választotta ki a legtehetségesebbeket.
– Idén 72 diák jelentkezett a versenyre. A zsűritagok a felvételeket otthonaikból nézték meg, és az általuk felállított sorrendet a közösségi oldalunkon tettük közzé. A díjakat hétfőn fogjuk kivinni az iskolákba – osztotta meg velünk Haász Tünde, a Reibel Mihály Városi Művelődési Központ igazgatója.
Kapcsolódó cikkeink: Elismerték a megyei könyvtárak munkáját
Értékteremtő munkájáért ismerték el az orosházi egyesület vezetőjét