2021.01.19. 19:59
Online választanak munkatársat a cégek Békésben
A pandémiás helyzet sok helyen megváltoztatta a munkaerő-felvétel folyamatait, és ahol erre lehetőség volt, áttértek a személyes toborzásról, kiválasztásról a virtuális térben történő beszélgetésekre. Természetesen vannak olyan munkakörök, ahol ez nem lehetséges, vagy nem szükséges, így például a boltieladó-, gépkezelő- vagy éppen a futárállások betöltésénél erre jellemzően nem került sor, de a munkaadók ott is megelőző intézkedéseket hoztak.
Fórián Ildikó, a Linamar Hungary Zrt. toborzási specialistája úgy fogalmazott, a kialakult helyzetre gyorsan és rugalmasan kellett reagálniuk, a kollégákkal jól együtt tudtak működni.
– A biztonságot szem előtt tartva interjúztatunk, minden telephelyre érkezőt kérünk a maszk helyes viselésére, kézfertőtlenítésre, illetve kerüljük a kézfogásokat, és felhívjuk a figyelmet a további egészségvédelmi intézkedésink maradéktalan betartására.
A korábban 20-25 fős kiválasztási napjaink létszámát csökkentettük,
a gépkezelőteszt-írásra pedig már csak 8-10 főt fogadunk alkalmanként, a megfelelő távolság betartásával – árulta el. Kiemelte, lényeges változás és egyben fejlesztés is, hogy az egyéni interjúk esetén bevezették az online formát, ami szavai szerint a pályázónak is nagy előny, hiszen kényelmes, nem kell eljönnie a telephelyükre és akár otthonról is bejelentkezhet, így maszk nélkül láthatják és hallgatják egymást a résztvevők, maximális egészségügyi biztonság mellett.
Kása István Zoltán, a Marzek Kner Packaging Kft. ügyvezető igazgatója arról számolt be, hogy egyes munkaköröknél áttértek az online videós interjúkra, ezért az előzetes beszélgetések a jelöltekkel a pandémiás helyzet miatt jelenleg így történnek. Ennek tapasztalatai vegyesek, mert mint elmondta, alapvetően jól működik a dolog, de úgy tapasztalja, hogy
másképp viselkednek az állásra jelentkezők egy online interjún és másképp személyesen.
Példaként említett egy esetet, ahol az online találkozás után a kiválasztottal összehoztak egy személyes beszélgetést is, ahol az addig ígéretes jelölt már nem felelt meg, az élő benyomások után végül nem mellette döntöttek.
– Bár a személyes interjúkat preferáljuk, de ha erre nem volt lehetőség, akkor már korábban is létezett nálunk az elektronikus interjú. Aki ezen átment, azzal megbeszéltünk egy személyes találkozást. Volt olyan eset, amikor a három kiválasztottból csak egy hozta személyesen is azt a benyomást, amit elektronikusan, szinte újra fel kellett építeni a személyiségét, a róla kialakult addigi képet – részletezte.
Más a megítélése az online és a személyes interjúnak
A HR-es szakemberek tapasztalatai is mindezeket erősítik meg: a személyes első benyomás, a jelölt testbeszéde, gesztusai kiemelt jelentőséggel bírnak, és sokat elárulnak arról, hogy az adott álláskereső személyisége beleillik-e egy adott vállalat csapatába vagy sem. Egy virtuális találkozás, egy videócset esetén viszont jelentősen korlátozottabbak az ilyetén lehetőségek.
Sokaknak új a kamera előtti interjú
A toborzással foglalkozó szakemberek szerint a jelentkezők számára merőben új dolog a kamera előtti szereplés, és míg a személyes beszélgetések inkább a mindennapjaink részét képezik, előbbi nem, ezért a legtöbb jelentkezőnek az ilyen beszélgetésekre való felkészülés is jóval nehezebb.
A Marzek Kner Packaging Kft.-nél is tapasztaltak már hasonló helyzetet, de a rosszul beállított kamera, vagy a nem megfelelő háttér és a fények is lehetnek zavaróak. Mindezek mellett volt példa arra is, hogy a rossz netes kapcsolat zavart meg egy jelentkezőt. Kása István Zoltán szerint egyébként a helyzetet a jelentkezők elfogadják, és legtöbbször míg a beszélgetések elején a hangulat feszes, később oldódnak az álláskeresők. Az ügyvezető a videós interjúk előnyeként említette az alacsony költségeket, illetve hogy lényegében csak azt az időt kell rászánni, amíg az ember a kamera előtt beszélget, nincs például hosszabb utazás, várakozás egy-egy ilyen állásinterjú előtt.