Videóval

2021.03.15. 09:23

A walesi kisváros a magyarokkal ünnepel március 15-én

Wales, Kunágota és egy walesi kisváros, Montgomery neve egyre többször megjelenik jó példaként, amint kulturális hidat építenek a lakosok településeik között. Kilométerben a nagy távolság soknak látszik, ám egy felcsendülő népdal, egy könyv, zászló – a magyarok nemzeti ünnepe kapcsán is – képes közelebb hozni a távolban élőket. Montgomery lakói például magyar népdallal készültek március 15. tiszteletére.

Cs. I.

A kunágotai születésű Silló Elizabeth, a Walesi-Magyar Kulturális Egyesület elnöke, boldogan mesélt a készülődésről. Megtudtuk, Montgomery lakói meglepték a magyarokat a Tavaszi szél című népdal feldolgozásával, magyar nyelven, így csatlakozva a március 15-i ünnepségekhez.

Elárulták, magyarul énekelni nagy kihívást jelentett, de élvezték a feladatot. A zenészek otthoni felvételeit utólag vágták össze. Azt is megtudtuk, hogy a magyarok nemzeti ünnepe tiszteletére piros, fehér és zöld színekbe „öltöztek” a montgomery-i üzletek kirakatai is – ezzel szimbolizálva Wales és Magyarország között alakuló barátságot. A közösség tagjai háromszínű origami virágokkal, rajzokkal és egyéb díszekkel is készültek.

Haydn Andrew, Montgomery polgármestere, a városnak ajándékozott Kunágotáról szóló könyvvel és képeslapokkal

– Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc ünnepnapjára számos érdekességgel készült a Walesi-Magyar Kulturális Egyesület – részletezte Silló Elizabeth.

– A mai napon hallható lesz több virtuális zenei előadás a Magyar Cymru Facebook és Twitter-oldalán. Georges Gondard magyar származású zeneszerző a forradalom történelmi pillanatait, valamint a sokrétű walesi-magyar kulturális köteléket idézi meg legújabb művében, amit kifejezetten március 15-re írt.

A felvételt a montgomery-i Lydia Bassett, valamint a város Monty Folk nevű közösségi népdal-együttese készítette a különleges alkalomra.

Silló Elizabeth magyar operaénekes és Richard Parry walesi bariton magyar népdallal várják majd a virtuális közönséget, de fellépnek a nyugat-walesi Kodály Hegedűiskola diákjai magyar dalokkal.

Kunágotai kapcsolatépítők

Az elmúlt év során Montgomery a walesi-magyar barátság egyik szimbólumává nőtte ki magát. Igazán tiszteletre méltó, hogy a magyar kultúra szeretete egy 1200 lelket számláló walesi kisváros életének ilyen fontos részévé vált – tette hozzá Brunner Bálint, a Magyar Cymru alapítója.

A „legwalesibb” magyar faluként emlegetik Kunágotát. A község kapcsolatot ápol Montgomery-vel, a csaknem 2300 kilométeres távolság ellenére. Míg a walesi város neve Arany János balladája miatt vált ismertté a magyarok körében.

Montgomery polgármestere nemrég egy helytörténeti könyvvel lepte meg a kunágotaiakat, amelyre a település önkormányzata egy hasonló gesztussal válaszolt.

Kapcsolódó cikkünk:

https://www.beol.hu/kozelet/helyi-kozelet/wales-es-kunagota-kulturalis-koteleket-erositik-3735970/

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában