2021.08.13. 11:28
A meteorokat lesték Nagyszénáson
A Nagyszénási Kiss György Csillagda és Mira Csillagászati Szakkör csatlakozott az Egy hét a csillagos ég alatt programsorozathoz. Csütörtökön éjszaka volt látható a Perseidák meteorraj maximuma, ennek alkalmából egész éjszakás meteorlest hirdettek. Beszélgettek a csillagképekről, a hozzájuk kapcsolódó görög regékről. Tartottak távcsöves észlelést. Napnyugtától másnap, napkeltéig várták az érdeklődőket a csillagda udvarára.
Forrás: Bencsik Ádám
Fotó: BENCSIK ADAM
Különböző mélyég-objektumokat láthatnak majd a hozzánk érkezők. Megpillanthatjuk a nyár leglátványosabb égi jelenségeit – mondta némi pesszimizmussal Fődi Andrásné, a szakkörösök vezetője, miközben az eget kémlelte, ahol egyre több felhő gyülekezett csütörtökön, kora este. A Nap korongja még jól körvonalazódott a Békésről érkezett amatőr csillagász, Lipták Pál távcsövén, a látvány így is lenyűgöző volt.
– Alkonyatkor, fátyolfelhős égen kevés az átszűrődő fény, hogy lássuk a napkorona részleteit – magyarázta a kevésbé ideális körülményeket. Ezért is került hamar a 80 milliméteres LUNT távcső dobozba és már készítette elő a Hold megfigyelésére alkalmas profi távcsövét az amatőr csillagász.
A technika halk zümmögéssel jelezte, betájolta magát két csillagra, például az Ökörhajcsár csillagkép főcsillagára, az Arcturusra.
Miközben a gyerekek a többi távcsövet tesztelték (voltak a helyszínen létrák is, hogy a legkisebbek is elérjék a látnivalót), néhányan a tábortűz köré ülve szalonnát sütöttek, így várva a teljes sötétséget. Fődi Andrásné jó házigazdaként mindenkit invitált, próbálják ki a 200-as Newton szerelésű távcsövet és ennek a típusnak a könnyebben szállítható párját. Azon mi is megpillantottuk a Holdat és egy kráterét.
– Távcsövezzünk és várjuk a meteorrajt – bíztatta a fiatalokat a főszervező, aki azt is elárulta, ilyen jeles eseményre van, aki matraccal, nyugággyal, plédekkel, más sátorral érkezik a helyszínre. Reggel 8 óráig özön idő van! Csak azok a felhők ne lennének – sóhajtott egy nagyot Ani, de a hullócsillaglesre érkezők láttán megnyugodott. Majd százan voltak kíváncsiak az égboltra, ami szépen kitisztult.
Érkeztek Szegedről, Békéscsabáról, Orosházáról, Szarvasról, Gádorosról és helyből családok. Sokan kisgyermekeiket is elhozták, akik most láttak először távcsöveket.
Megérte a sok készülődés – nyugtázták a szénásiak. S hogy mitől volt olyan jeles augusztus 12. éjszakája?
A minden év július 17-től augusztus 24-ig jelentkező Perseida-meteorraj megbízhatóan produkálja magát és látványos, megfigyelésre érdemes csillaghullást okoz. A raj aktivitása jól ismert és nagyon jól előrejelezhető. Teljes sötétség 22 órától volt garantált, éjfél körül lehetett igazán sok meteort látni. A tapasztalt észlelők elárulták, hogy részük volt az élményben, jövőre ismét eljönnek Nagyszénásra.
A csillagvadászat újabb helyszínei
Mezőberényben augusztus 14-én, szombaton 20 órától távcsöves bemutató lesz a sportpályán, Sport utca 1. A Hold és a bolygók jelentik majd a megfigyelési célpontokat, megfűszerezve néhány Naprendszeren kívüli objektummal. Békéscsabán augusztus 14-én, szombaton 20 órától a Kiss Ernő utca 3. szám alatt, a könyvtár 2. emeleti teraszán Csukás Mátyás amatőr csillagász előadása a Holdról, a csillagokról és a Perseidákról, majd a Hold távcsöves bemutatása, csillagképek ismertetése, meteorok megfigyelése.
Hullócsillagokat leshetnek szombaton 20-tól 23 óráig a Békés Megyei Könyvtár második emeleti teraszán az érdeklődők – mondta Lukoviczki Anna, az intézmény igazgatóhelyettese, hozzátéve, hogy a program előzetes regisztrációhoz kötött.
A hangulatról gyertyafények gondoskodnak, és közben Csukás Mátyás nagyszalontai amatőr csillagász tart előadást a hullócsillagokról, vagyis a Perseidákról, az érkező meteorrajról, valamint a Holdról, a Naprendszerről, a csillagokról, sőt egy hatalmas távcsövet is hoz, amibe bárki belekukkanthat.
Csukás Mátyás elmondta, hogy bár nehéz jósolni, az biztos, hogy intenzívebb hullócsillagesőt reméltek, mint amit lehet tapasztalni a napokban a Kárpát-medencében.