2021.08.09. 17:25
Egy hét a csillagok alatt: túrát szerveztek Békéscsabán
Júliusban debütált és szombaton már Békéscsabára, a Csabagyöngye Kulturális Központ Panoráma termébe is megérkezett a Bakonyi Csillagászati Egyesület Tapintható Univerzum című kiállítása. Az „Egy hét a csillagok alatt” országos programsorozat részeként elhozott tárlaton különleges makettek segítségével szerezhettek élményeket a megyei vakok és a gyengénlátók is.
Fotók: Imre György
–Az interneten elérhető sablonok felhasználásával, 3D technológiával nyomtattunk, emellett saját kezűleg készítettünk maketteket, azért, hogy a látássérültekhez is közelebb vihessük a csillagászatot, a világűr csodáit – mondta el Ivanics Ferenc.
A Bakonyi Csillagászati Egyesület elnöke hozzáfűzte, az interaktív kiállítás ötletét több külföldi szervezet megvalósította már, ám kis nonprofit szervezetként sokkal nehezebbnek volt a dolguk.
– Eleinte nem is szóltunk a terveinkről senkinek, tizenegy tagunk lelkesedése és a jó ügy adta az erőt. Az elmúlt évek sikeres ballonszondás projektjei nyomán végül tudtunk szponzorokat találni, és kilencven modellből összeállt a tárlat, amely a Naprendszer égitestjeit mutatja be – részletezte Ivanics Ferenc, hozzáfűzve, rengeteg energiát fektettek a projektbe. Elárulta, van olyan Hold-modell, amelyet egy amatőr csillagász készített gittből csaknem ötven évvel ezelőtt. Egy szatyorban találtak rá, darabokra törve. Egyik tagtársuk keze alatt született újjá, aki három hónapon át dolgozott a 60x50 centiméteres „Hold-felszínen”.
– Minden kiállítási tárgy egyedi festést kapott, a Jupiter színezése például 12 órán át tartott, de a nehézségeket feledtette, amikor a látássérültek arcára kiült a felismerés öröme – emelte ki az elnök.
Sok új ismeretet szerzett a békéscsabai Marosán Judit látássérült is, aki először jutott el ilyen típusú tárlatra. Egyszerre hallgatta a narrációt és tapinthatta meg a bolygók, égitestek, meteoritok felszínét, ami komplex élményt jelentett számára.
Ádász István, a Vakok és Gyengénlátók Békés Megyei Szervezetének elnöke is kalandként élte meg a „csillagtúrát”, hasonlóan Tóth Györgyhöz. Az „aliglátó” férfi kisunokájával, Balázzsal fedezte fel a Naprendszert. A kisfiú az úgynevezett „titokdoboznál” is remekelt, ami a kiállítás egyik játékos komponense, tapintás útján kell kitalálni, mely égitesteket rejti. A békéscsabai tárlaton látók és nemlátók együtt mozogtak, a közös felfedezés során elmosódtak a köztük lévő határok.
Sztraczinszki-Soós Andrea három gyermekkel jött, elmondta, általában arra kell figyelmeztetnie Lilit, Bettit és Lettit: „mindent a szemnek, semmit a kéznek.” Ehelyett most mindnyájan szabadon mozoghattak, bármit megtapinthattak, ami a gyerekek ismeretszerzésének egyik alapvető módja.
– A látássérültek QR-kód és NFC chip beolvasása útján mobiltelefonon keresztül is hallhatták a Naprendszerről szóló legfontosabb információkat. Főként azonban a bakonyi egyesület tagjai meséltek, akik a látogatók nyitottsága által maguk is újra felfedezhették az univerzum egy szeletét.
Sárkányrepülés is színesítette a tábort
Múlt héten tartották a Vakok és Gyengénlátók Békés Megyei Egyesületének idei életmód-táborát. Ádász István elnök elmondta, a résztvevők Balogh Erika segítségével megismerkedhettek a tradicionális jóga alapjaival, az egészség megőrzéséhez szükséges információkról és a masszázs jótékony hatásairól pedig Ágoston Jolán dietetikus tartott előadást a sorstársaknak. A zenei élményt Marosán Judit adta a Kemény gitárklub közreműködésével.
A tagok Laszkóné Becsei Bernadettől a mozgásszervi és érrendszeri problémákról és a megoldási lehetőségekről tájékozódhattak, emellett érrendszeri vizsgálaton vehettek részt. A legmerészebb tagok és pártolóik szombaton este sárkányrepüléssel zárták az életmódtábort, amelyet pályázati forrásból, a Nemzeti Együttműködési Alap és az EMMI kulturális államtitkársága támogatásával valósítottak meg.