2021.08.19. 19:55
Ötvenöt napon át nyújtott minőségi szórakozást a Gyulai Várszínház
A Gyulai Várszínház történetének leggazdagabb, legsokszínűbb, legtartalmasabb, a nézőszámot, a jegyárbevételt és a szakmai érdeklődést tekintve legsikeresebb évadát tudhatja maga mögött – fogalmazott a nyári évadot záró csütörtök délutáni sajtótájékoztatón dr. Elek Tibor, tolmácsolva ezzel a délelőtt ülésező Művészeti és Társadalmi Tanácsadó Testület véleményét is. A teátrum igazgatója dr. Görgényi Ernő polgármesterrel értékelte az évadot.
Dr. Elek Tibor elmondta, június 25-től augusztus 19-ig ötvenöt nap alatt csaknem hatvan programot valósítottak meg. A fesztivál alatt a legkülönbözőbb műfajban, a legkülönbözőbb érdeklődési körű és korosztályú nézőknek biztosítottak minőségi művészeti élményeket.
Kiemelte,
a teátrum a magyar színházi kultúra gazdagságát, sokszínűségét, legkülönbözőbb értékeit kívánja bemutatni a gyulaiaknak, az ott tartózkodó üdülő vendégeknek és a kulturális turizmus híveinek.
Hat fesztivált a Shakespeare Fesztivált, az Erdélyi Hetet, a Szabó Magda Napokat, a Halmos Béla Népzenei és Világzenei Fesztivált, a Vár Blues Fesztivált és a X. Irodalmi Humorfesztivált bonyolították le.
Öt, a felolvasó-színházi előadást is számítva pedig hat bemutatót tartottak, amiből négy kortárs magyar művek ősbemutatója volt. Négyet koprodukciós partnerekkel közösen (Hamlear, Két úr szolgája, Két Hold világa, Az ajtó), egyet, a Mi lennék nélküled? című darabot és a felolvasó-színházi előadást (Shakespeare 37-ből három) saját fejlesztésben valósítottak meg.
Emellett voltak történelmi drámák, kortárs színjátékok, musicalek, vígjátékok, gyerek-, illetve családi darabok, bábelőadás, kortárs táncszínházi előadások, komolyzenei előadások, népzenei, világzenei, blues koncertek, lemezbemutató koncert-színház, vígopera, moralitás-játék, utcaszínházi előadások, tudományos konferenciák, könyvbemutatók, kiállítások.
A művészeti tanácsadó testület a nívódíjak odaítéléséről is döntött, ami a gyulai képviselő-testület jóváhagyása után válik hivatalossá.
A gyulai önkormányzat és a Gyulai Várszínház által alapított Sík Ferenc-díjat Szabó K. István rendezőnek, Szabó Magda Az ajtó című regényéből készített színpadi adaptáció invenciózus, az eredeti mű szellemiségét, értékeit korszerű módon közvetítő előadás létrehozásáért, megrendezéséért ítélték oda.
A gyulai önkormányzata által alapított Havasi István-díjat Őze Áron rendezőnek Győrei Zsolt–Schalachtovszky Csaba Hamlear című darabjának eredeti és kiemelkedő színvonalú megrendezéséért adhatják majd át.
A Gyulai Várszínház által alapított Őze Lajos-díjat Szilágyi Enikő színművésznőnek a Mi lennék nélküled? című előadás létrehozásáért és kiemelkedő színvonalú színművészi előadásáért ítélték oda.
A Gyulai Várszínház leghűségesebb nézője címet 2021-ben jegyvásárlásai alapján dr. Felföldi Margit érdemelte ki.
Dr. Görgényi Ernő polgármester kiemelte,
a várszínház kollektívájának a járványügyi helyzet miatt nagyon bizonytalan időszakban kellett előkészítenie és megszerveznie az évadot.
Mint elmondta, mind a szervezés és a megvalósítás, mind a nézők fogadása, információkkal való ellátása magas színvonalon, gördülékenyen zajlott.
A városvezető hozzátette, a Gyulai Várszínház legszebb hagyományait vitték tovább az évadban is – ha kell megújítva, a kor keretei között.
– Minőségi és élményeket adó programokat kínáltak 55 napon keresztül. Nagyon sokféle műfaj megjelent az évad kínálatában, amelyben mindenki találhatott a kedvére való előadást. Dr. Elek Tibor repertoárt, művészeti tartalmat megújító kezdeményezései, így az Erdélyi hét vagy az egy-egy szerző életműve köré épülő minifesztiválok, amilyen idén a Szabó Magda Napok voltak, nagyon sikeresek, és tovább gazdagították az évad programját, valamint erősítették a Gyulai Várszínház hírnevét – fogalmazott.
– Az Erdélyi Héttel egy nagyon szép, régi hagyományhoz nyúltak vissza, hiszen még Sík Ferenc idejében arról is volt nevezetes a Gyulai Várszínház Magyarországon, hogy határon túli, sokszor elnyomott magyar szerzők darabjait akkor is bemutathatták, amikor Budapesten ezt nem lehetett. Ma már szabadon utazhatnak a társulatok, Gyula pedig az erdélyi társulatok egyfajta találkozó helyévé vált. A nézők így láthatják, hogy a magyar kultúra az egész Kárpát-medencére kiterjed – tette hozzá.
Dr. Görgényi Ernő harmadik fontos szempontként szólt arról, hogy a kritikusok világnézetüktől függetlenül elismerően írtak a várszínház idei évadáról.
– A Gyulai Várszínház viszi tovább azt a jeles hagyományt, amely a minőséget állítja a középpontba, és fő jellemzője, hogy egy szellemi alkotóműhely is
– húzta alá.
Zárógondolatként hangsúlyozta, örömmel látja, hogy minden olyan előadás, amire kilátogatott teltházas volt, többször pótszékeket is be kellett állítani, ami mutatja, hogy a közönségnek igénye van a minőségi szórakozásra.