ünnepség

2021.09.10. 19:44

Emléktáblát avattak az eleki mestereknek

Ünnepélyesen felavatták Gál György és Botás Pál, a Népművészet Mesterei, Gál László, az Ifjú Népművészet Mestere és Turla Gyögy, a Román Hagyományőrző Táncegyesület alapító tagjának emléktábláját péntek délután Eleken, a Román Nemzetiségi Önkormányzat székházánál.

Vágvölgyi Nóra

20210910 Elek Emléktáblát avattak a képen fotó Bencsik Ádám Békés Megyei Hírlap

Fotó: Bencsik_Adam

Az eseményen Botás László, az Eleki Román Nemzetiségi Önkormányzat elnöke úgy fogalmazott, rendkívül fontos a hagyományok tudatos megmentése, megőrzésére.

– És bár az identitástudat kialakítása elsősorban a családi hagyományokban gyökerezik, az erősítése és fenntartása a nemzetiségünk kollektív feladata, melyben felbecsülhetetlen szerepe van a nemzetiségi szervezeteknek, civil egyesületeknek. Ebben a munkában kiemelkedő jelentőségűek azok a személyek, akik gyertyalángként mutatják az utat, követendő példaként állnak a jövő nemzedéke elé. Ilyen gyertyalángok voltak azok, akikre ma emlékezünk – emelte ki az Eleki Román Nemzetiségi Önkormányzat elnöke.

Bágy György, a román önkormányzat tagja, a Népművészet Mestere, Botás László és Szelezsán György leplezte le az emlékművet

Kozma György, a Magyarországi Románok Országos Önkormányzata elnöke beszédében hangsúlyozta: a román önkormányzat célul tűzte ki, hogy kiemelt figyelmet fordít a kultúra és a hagyományok ápolására, átörökítésére. – Ez a tábla emlékeztet minket és a következő generációt arra, hogy soha ne felejtsük el, kik vagyunk, milyen értékeink vannak, és mindez milyen kötelezettséget ró valamennyiünkre. Emlékezzünk elődeinkre, akiknek a munkássága lehetővé tette román hagyományaink fennmaradását, és tegyünk meg mi is mindent annak érdekében, hogy gyermekeink, unokáink számára is biztosítva legyen – hangsúlyozta az elnök.

Fotók: Bencsik Ádám

Zalai Mihály, a Békés megyei közgyűlés elnöke beszédében visszaemlékezett a hagyományőrző csoportokra, azokra, akik szavai szerint, leírták a népdalokat, felmérték azokat a kincseket, amikkel rendelkeztek, és felismerték azt, hogy ha mindezt nem őrzik tovább, akkor gyökerek nélkül maradnak. – Azt gondolom, hogy egy ember akkor lehet kerek egész, ha magában hordozza mindazt, amit az őseitől kapott, ezekkel a kincsekkel él tovább és átadja a következőknek. Hiszem, hogy egy emberi élet akkor válik teljessé, ha ezt a feladatát is beteljesíti. Ezért tisztelettel és hálával tartozunk minden eleki román személy felé, aki részt vett ennek a kultúrának a megmentésében, megőrzésében és továbbadásában – részletezte.

Szelezsán Gyögy polgármester kiemelte: nagyon fontos, hogy a lehető legkisebb kortól megismerjük a minőségi nemzeti és nemzetiségi kultúrát, hogy felfedezzük saját kultúránk egyetemes értékeit. – A nemzetiségi kultúra, a nyelv, a hagyományok megőrzése a nemzetiség fennmaradásának egyik legfontosabb záloga. Az a nép, nemzetiség, amely nem tesz a kultúrájáért, aki nem fordít erőforrásokat saját, mélyebb megismerésére, nem tud hosszú távon fennmaradni – fejtette ki a városvezető.

Elérhetővé teszik a dalokat

– Szeretnénk azokat a közösségeket támogatni, akik a hagyományőrzésre tették fel az életüket, akiknek a hagyományőrzés az életük fontos részévé vált. Egy pályázat segítségével egy olyan megyei, online népzenei tárlatot szeretnék felállítani, amely tartalmazza valamennyi megyei nemzetiség valamennyi összegyűjtött dalát. Ez a mostani tudásunk szerint 3-4 ezer dal összefésülését, rendszerezését, és egy mindenki számára elérhető hozzáférését célozza meg – árulta el az eseményen Zalai Mihály, a Békés megyei közgyűlés elnöke.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában