fejlesztések

2021.10.31. 11:14

Bokszokban, vízágyon pihennek a tehenek Zsadányban

Tejtaxi viszi a borjaknak a tejet, vízágyon pihennek a bokszokban a tehenek, amelyek alatt egy automata rendszer takarít – ezt látta hírportálunk munkatársa a Zsadányi Malom 97. Kft.-nél, ahol egy nagyszabású beruházás végére értek, illetve egy újabb előtt állnak. A két grandiózus fejlesztés révén harmadával növelik a tehenek és szaporulatuk számát, valamint a várható tejhozamot is.

Licska Balázs

Jelenleg hétszáz tehénnel és szaporulatukkal foglalkoznak a zsadányi cégnél /A szerző felvétele/

Fotó: Licska Balázs

Új borjúneveldét; ellető, szárazon álló istállót; valamint két fedett silóteret alakítottak ki a rövidesen véget érő fejlesztés során, hogy a mai kor kihívásainak és az állatjóléti előírásoknak is megfelelhessen a jövőben a telep – mutatta Árpád Arnold ügyvezető. A beruházást fele-fele részben európai uniós támogatásból és saját erőből valósította meg a cég.

Ismertette: a korábbi borjú- nevelde, valamint az elletőistálló kicsi és elavult volt, ez is indokolta a fejlesztést. A borjak a születésüktől két hónapos korukig immár modern körülmények között, egymástól elválasztva pihenhetnek, ha pedig megéheznek, megszomjaznak, tejtaxi viszi nekik a tejet. Elmondta: a fejlesztés előtt 600 tehenet és szaporulatukat tartották a telepen. Ezt a számot 700-ra növelték, és a következő beruházással pedig tovább emelik, 800 tehénre és szaporulatukra. Emellett lényeges, az egyévesnél idősebb állatok, azaz a növendékek és a vemhes üszők esetében is a növekvő almos technológiáról átállnak teljesen az automatizált, pihenőbokszos technológiára.

Jelenleg hétszáz tehénnel és szaporulatukkal foglalkoznak a zsadányi cégnél /A szerző felvétele/

Hozzátette: a frissen ellett és szárazon álló tehenek szalmaágyon pihennek, ezek a jószágok mindennap friss szalmát kapnak.

Az ellést követően mennek át a másik, modernebb istállóba. A pihenőbokszos technológia lényege, hogy itt külön-külön helyet kapnak, vízzel feltöltött ágyon, azaz vízágyon terülhetnek el. Ebben az istállóban automata rendszer szabályoz több dolgot is. A következő beruházás során ennek a pihenőbokszos istállónak a testvére épül meg egy jelenleg üres területen.

– A fejlesztés révén a szalmafelhasználás a töredékére csökken. A régi istállók alacsonyak, a szellőzésük sem megfelelő, itt viszont immár azt is egy automata szabályozza: nyáron a zárást biztosító függöny teljesen le van eresztve, télen pedig teljesen fel van húzva – folytatta. Mutatott egy érdekességet: ahogy a marhák esznek, a nyelvükkel el is tolják maguktól a takarmányt. Ilyenkor jön egy hatalmas robotporszívóra hajazó robot, amely visszatolja eléjük az eleséget.

Elmondta, a beruházás környezetvédelmi szempontból is fontos. A dízelüzemű traktorok és rakodógépek helyett villamos energiával működtetett rendszerekkel oldanak meg több feladatot, az áramot saját napelemekkel termelik. Például a tehenek alatt is egy berendezés takarít: lényegében egy csörlő húz egy láncot a földön, és az így felgyülemlett trágya végül egy nyílásban köt ki. Ezt a műveletet napi tízszer végzik el. Kiemelte: ugyanakkor az a leglényegesebb, hogy az állatoknak jobb körülményeket biztosíthatnak, ezáltal nőhet a várható élettartamuk. Azzal pedig, hogy az istállók teljesen automatizáltakká válnak, a munkatársaik is több időt szánhatnak a jószágok megfigyelésére. A tejhozam ugyancsak emelkedik: korábban évente 6 millió kilogramm tejet termeltek, az első beruházással ezt évi 7-7,2 millióra növelték, és ha elkészül a másik modern istálló is, akkor évi 8-8,5 millió lesz.

Hollandiába és Görögországba is került a tejből

A cég saját maga állítja elő az állatok számára a takarmányt is. Árpád Arnold elmondta: 1100 hektáron gazdálkodnak. Ebből 300 hektár gyep, ahol a gyepszéna egy részét termelik. A további 800 hektár szántóföld, onnan kerül ki a silókukorica és a nedves roppantott kukorica, a tejelőállománynak az olaszperjeszenázs, a növendékeknek a szudánifűszenázs. A modern, fedett silótér révén megvédhetik az erjesztett tömegtakarmányt az időjárás viszontagságaitól, az erős napfénytől és a csapadéktól.

Az ügyvezető hozzátette: az állatokat naponta kétszer fejik – egy jószág átlagosan 36-37 kilogramm tejet ad –, és így napi 21 ezer kilogrammot termelnek. Nem szerződtek le egy feldolgozóval sem, az úgynevezett spotpiacon egy kereskedőcégen keresztül értékesítik a tejet, ami a fejéstől számított 48 órán belül meg is érkezik a célállomásra. A zsadányi tej így az elmúlt időszakban Bulgáriában, Görögországban, Romániában kötött ki, de az elmúlt öt évet vizsgálva elmondható, hogy jutott belőle Olaszországba, Horvátországba, sőt Hollandiába is.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában