Egymástól tanulnak

2021.11.12. 14:34

Nemzetközi projektben vesznek részt a csabai gimnázium diákjai és tanárai

A Szeberényi Gusztáv Adolf evangélikus gimnázium projektje is részt vesz abban a nemzetközi küzdelemben, amely a szegénység, az egyenlőtlenség és a klímaváltozás ellen tesz. Nemrégiben a spanyolországi Tenerife szigetén ültek össze a pályázat koordinátorai és segítőik, köztük az iskola munkatársai: Németh Csilla és Németh Balázs képviselte hazánkat. Őket követik a diákok, a célpont pedig Szicília, majd Horvátország.

Busi Ottó

– A világ vezetői több mint hat esztendővel ezelőtt New Yorkban egy történelmi ENSZ-csúcstalálkozón elkötelezték magukat amellett, hogy véget vetnek a szegénységnek, megküzdenek a klímaváltozással és harcolnak az igazságtalanság ellen. A 193 ország által egyhangúlag­ elfogadott 17 fenntartható fejlődési célt, ami mind a fejlődő, mind a fejlett országokat cselekvésre szólítja fel, ahogyan az embereket is, hogy véget vessenek a szegénységnek, kezeljék az egyenlőtlenségeket és megbirkózzanak a klímaváltozással 2030-ig – árulta el Németh Csilla, az iskola angoltanára, a program magyarországi iskolai koordinátora.

A nemzetközi pályázat koordinátorai és segítőik a legutóbbi egyeztetésen szeptemberben, melynek helyszíne a spanyolországi Tenerife szigete volt /Fotó: BMH/

Az Erasmus+ program égisze alatt futó projekt során ebből a 17 célból választott ki magának minden ország egyet. A magyar a tízes lett, mely az országokon belüli és közötti egyenlőtlenségek csökkentését jelölte ki célul. Németh Csilla kifejtette, a középiskolások ezeket dolgozzák fel kreatív módon, majd bemutatják egymásnak, amikor ellátogatnak a részt vevő országokba.

– Iskolánk 2019 óta vesz részt az Erasmus+ program partnerségi pályázatában. Ennek keretein belül diákjaink öt másik ország középiskolájával együttműködve dolgozzák fel különböző projektekben az Európai Unió fenntarthatósági irányelveit. A pályázat eredeti időtartama három év lett volna, de sajnos a járványhelyzet majdnem másfél évig lehetetlenné tette a személyes találkozásokat. Szerencsére szep­temberben újraindulhatott az érdemi munka, és a korábbi izlandi és szicíliai helyszínek után, szeptember végén, a spanyolországi Tenerife szigetén ültek össze a pályázat koordinátorai és segítőik­ – részletezte Németh Balázs történelem–angol szakos tanár.

A találkozó egyik témája az eddig megvalósult célok és mobilitások átbeszélése, illetve értékelése volt. A másik téma – amely a résztvevők szerint a nagyobb kihívás –, hogy miként lehet a Covid miatt kiesett időszak utazásait és feladatait egyetlen tanévbe összesűríteni úgy, hogy az eredeti célok ne sérüljenek és a diákok tényleg személyesen találkozhassanak egymással a projektmunkák során.

– Végül azzal a jó hírrel térhettünk haza október első hétvégéjén, hogy még ebben a hónapban két diákunk elutazhat két hónapos időtartamra a szicíliai Marsala városában lévő olasz partneriskolába. Ők egyébként a napokban már meg is érkeztek oda, elkezdték a munkát Itáliában. Novemberben pedig egy további programra is sor kerül Horvátországban, amelyen négy diák és két tanár vehet rész iskolánkból. Az egyhetes találkozón hat ország tanulói dolgoznak majd össze. A munka pedig jövő februárban folytatódik, amikor végre az iskolánk fogja vendégül látni a partnerországok küldöttségeit: 24 fiatal és 15 tanár érkezik Békéscsabára – árulta el Németh Csilla.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában