Nemzeti összetartozás

2022.04.07. 14:02

Egy trianoni emlékmű készül Újkígyóson

Elkészült az Újkígyósra tervezett Nemzeti összetartozás emlékmű életnagyságú gipszmodellje. Szebellédi Zoltán, a KDNP Újkígyós Városi Szervezetének elnöke és az Újkígyósért Közalapítvány kuratóriuma a helyi születésű szobrászművészt, Gera Katalint kérte fel az emlékmű terveinek elkészítésére.

Vágvölgyi Nóra

Csernák Máté, Gera Katalin, Botyánszki Pál, Újkígyós polgármestere, Harangozó Imre, Ilyés Zsolt plébános, Horváth-Gazsó Adrienn és Szebellédi Zoltán a készülő emlékmű gipszmodelljével /Fotó: Sz. Z./

Tavalyelőtt emlékeztünk a nemzetet fizikailag, határokkal szétválasztó trianoni döntés századik évfordulójára. A békediktátum igazságtalansága és következményei mai napig mély fájdalmat okoznak sokunk szívében. Mivel Újkígyóson nincs kialakított tér, ahol erről évről évre méltó módon megemlékezhetünk, a Kereszténydemokrata Néppárt Újkígyós Városi Szervezetének tavaly nyári taggyűlésén többünkben felmerült egy Trianon-emlékmű létrehozása a városban – emlékezett vissza Szebellédi Zoltán. A KDNP megyei elnöke ezután kereste fel az Újkígyósért Közalapítvány kuratóriumának tagjait, akik örömmel vállalták annak megvalósítását. Az emlékmű terveinek elkészítésére pedig Gera Katalin szobrászművészt kérték föl, aki tavaly július elején látogatott el szülőváro­sába. 

Az akkori bejárás során a szobrászművész; Harangozó Imre, a kuratórium elnöke; Horváth-Gazsó Adrienn művésztanár, kuratóriumi tag és Szebellédi Zoltán az Újkígyósi Szűz Mária Szent Neve katolikus templom melletti részt találta a szobor elhelyezésére a legalkalmasabbnak. – Itt a növényzethez sem kell igazán hozzányúlni. Ráadásul ez egy nyitott, zöld és enyhén emelkedő terület – avatott be minket Gera Katalin, aki egyúttal azt is elárulta, hogy maga az emlékmű körülbelül három és fél méter magas lesz, melynek oszlopa süttői mészkőből készül. – A függőleges elrendezésű kompozíció tetején egy figurális plasztika lesz bronzból, mondhatni ez koronázza majd meg a szobrot – fogalmazott Gera Katalin, akinek nem ez lesz az első köztéri alkotása a szülővárosában. Hiszen a Hazaváró díszkút, az I. és II. világháborús emlékmű és az 1848–49-es forradalom és szabadságharc emlékműve is az újkígyósi születésű művész keze nyomát viseli. 

Időközben pedig elkészült az emlékmű életnagyságú modellje is, melyet a kuratórium tagjai is megtekintettek nemrégiben Kaposváron. A helyi kuratórium elnöke, Harangozó Imre hírportálunknak elmondta, a készülő emlékmű fő motívuma egy, a magyar mondavilágból kiemelt elem lesz, illetve a fő égtájak is megjelennek majd rajta. 

– A testvértelepüléseink földjéből is szeretnénk elhelyezni egy-egy maroknyit a szobor lábánál. Hiszen Újkígyós egy szegedi nemzetből származó település, és nagyon sok velünk egyívású rokontelepülés került határon túlra. Így a velük való összetartozásra is emlékeztet majd ez az alkotás, amely egy nagyon szép, a mi vidékünkről előkerült csodaszarvast ábrázol. Az agancsai között ott lesz a nap, a testén pedig a bezdédi tarsolylemez egyenlő szárú keresztje is megjelenik majd. Ezzel íródik egybe az ősi mitológiai állat és a keresztény tartalom – fogalmazott Harangozó Imre. Mint megtudtuk, a helyi alapítvány magánadományokból próbálja meg összegyűjteni a szobor megvalósításához, felállításához szükséges anyagi hátteret, és a tervek szerint június 4-én, a nemzeti összetartozás napján avathatják majd fel Gera Katalin legújabb alkotását.

Számos köztéri alkotás köthető a művész nevéhez

Gera Katalin Újkígyóson született 1943. november 9-én. Újkígyóson járt általános iskolába, majd édesanyja biztatására felvételizett a Budapesti Képző- és Iparművészeti Gimnáziumba, ahová kétezer jelentkezőből bekerült a 120 felvett diák közé. Akkor ez kisebb csodának számított, hogy egy falusi gyerek, akinek rajztanára sem volt, egy művészeti iskolába felvételt nyerjen. 1967-ben kötött házasságot Csernák Árpád színművésszel. Két fiuk született, Máté és Bálint, akik ugyancsak a művészet különböző ágait művelik, így gyakran dolgoznak együtt. Többek között az újkígyósi világháborús emlékművet is Máté fiával együtt készítette, aki az oszlopfőt faragta. Huszonkét éve költözött családjával Kaposvárra. Több mint húsz köztéri szobrot készített, köztük díszkutakat, emlékműveket, portrékat, melyek az ország különböző városaiban állnak. Rendszeresen szerepel hazai és külföldi kiállításokon, gyakran magánszemélyek is vásárolnak tőle kisplasztikákat. Számos önálló kiállítása volt már.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában