2022.04.18. 19:39
Ipari balesetet szimuláltak Kardoskúton
A külső és belső védelmi terv alapján komplex gyakorlatot hajtott végre a katasztrófavédelem a közelmúltban Kardoskúton, a Magyar Földgáztároló Zrt., Kardoskúti Földalatti Gáztárolóban, valamint a Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. Kardoskúti Telephelyen, mint felső küszöbértékű üzemnél. A katasztrófavédelem, a tűzoltók, a rendőrség, a mentők és a helyi szakemberek egy elképzelt esemény (egy súlyos ipari balesetet szimuláltak) elhárítását gyakorolták.
Egy súlyos ipari balesetet szimuláltak Kardoskúton /Illusztráció: Shutterstock/
Az önkormányzatnál megalakult az operatív törzs, ahol a polgármester, Varga Pál a tapasztalt szakemberek iránymutatásával elrendelte a külső védelmi terv végrehajtását. A katasztrófa-felszámolási együttműködési gyakorlat szerint a felső küszöbértékű üzem telephelyén technológiai hiba miatt 25 bar nyomású gázkifújás alakult ki.
A helyszínre riasztott tűzoltók feladata a veszélyeztetett üzemi épületek védelme, valamint a kiáramlás környezetének nedvesítésével a robbanásveszély csökkentése volt. A helyszínre riasztott Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, Katasztrófavédelmi Mobil Labor állománya a helyszíni mérések alapján megállapította, hogy a kiáramló földgáz koncentrációja robbanásveszélyes, valamint az uralkodó déli-délkeleti szélirány a földgázt egy kardoskúti tanya felé sodorta.
A gyakorlat szerint nagy mennyiségű földgáz áramlott ki, ezért a kárhelyparancsnok intézkedett a tanyán élő két személy, valamint az üzem dolgozóinak haladéktalan kimenekítéséről.
A forgatókönyv szerint a lakosságvédelmi- és lakosságtájékoztatási feladatok eredményes végrehajtása érdekében a település polgármestere a polgármesteri hivatal épületében aktivizálta a települési polgári védelmi parancsnokságot is.
A gyakorlat végén konzultációt folytattak és közösen értékelték a részt vett szervezetek és szakemberek a feladatok végrehajtását. A következő gyakorlatok alkalmával, ezekre a tapasztalatokra építve, lehetőség adódik a még hatékonyabb reagálásra, ami tovább erősíti a lakosság és az épített környezet biztonságát.