2022.08.26. 19:44
Harcsatetemektől kellett megtisztítani a gyopárosi tavat
Termetes harcsák tetemeinek a kiemelését fotózta egyik olvasónk. A középső gyopárosi tóban történt hétvégi halpusztulás felvételei kapcsán megkerestük Nemes Attilát, a Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetségének ügyvezetőjét, aki elmondta, az idei, aszályos nyár egyetlen nyilvántartásukban szereplő horgászvíznek se kedvezett.
– Azokon a vízterületeken (például a gyopárosi tavakon), ahol nagy folyókból nincs vízutánpótlás, a forróság a gyors párolgást és a víztest besűrűsödését, a vízben oldott ionok durva felhalmozódását eredményezte.
Várhatók voltak az ilyen problémák megjelenése, hiszen korábban, a sokkal enyhébb, rövidebb ideig tartó meleg idején is előfordultak ehhez hasonló halpusztulások. A vasárnap történtekhez hozzáfűzte: amikor a nagy forróságból esős periódusra váltott az idő, a légnyomásváltozás hatására azokon a víztesteken, ahol az üledékben a gázok felszaporodtak, majd a légnyomásváltozás hatására a víztestbe kerültek, halpusztulás történt.
– A gyopárosi tavak gyenge állapota és vízminősége miatt nincs gazdag halállomány, ezüst kárász, ponty, még a ragadozó fajok közül a harcsák, néhány keszeg az, ami ezt elviseli. A harcsa állománya szenvedte meg a legjobban a mostani időjárásváltozás nyomán kialakult helyzetet, hiszen ez a halfaj van a vízfenék közelében – tette hozzá.
S hogy mi a megoldás?
– Ha valahonnan frissítő vízpótlással lehetne számolni – ami itt nem megoldott fizikailag – az hasznos lehetne. A vízforgatót, vagy ahogy a köznyelv fogalmaz, a szökőkutat elrontották. (Emberi hanyagságból a vízibiciklisek belementek a berendezésbe.) Amikor észleltük a problémát, vasárnap vittünk másikat és azt tervezzük, elhelyezünk még egy szerkezetet – válaszolta meg a kérdést a szakember.