Békés megye

2022.12.10. 14:00

Még mindig a zselés az egyik legkedveltebb szaloncukor

A szaloncukor az adventi időszak hagyományos terméke. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképe szerint egy magyar háztartás évente átlagosan egy kilónyi szaloncukrot vásárol. A legkedveltebb hagyományosan a zselés, a marcipános, a kókuszos, a karamellás és a csokoládékrémes.

Papp Gábor, [email protected]

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképe szerint egy magyar háztartás évente átlagosan egy kilónyi szaloncukrot vásárol /Fotó: MW/

Bár eredetileg a szaloncukor külföldről érkezett hazánkba, korábbi formájától annyira eltér, hogy joggal tekinthetjük hungarikumnak. A papírba csomagolt, eredetileg fondant, azaz cukorszirupból készült nyalánkság német közvetítéssel jutott el a történelmi Magyarországra, és vált népszerűvé egész területén a XIX. század végére, így Szlovákiában és Romániában is kialakult a hagyománya a karácsonyfa szaloncukorral díszítésének – írta közleményében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.

A Magyar Édességgyártók Szövetségének tájékoztatása szerint Magyarországon évente közel 3500 tonna szaloncukrot vásárolnak a fogyasztók. A szaloncukor-értékesítés a koronavírussal erősen sújtott 2020-as év kivételével évről évre növekvő tendenciát mutat, az egyik legnépszerűbb szezonális terméknek számít a karácsonyi időszakban.

A gyártásához szükséges alapanyagokat jellemzően a világpiacról szerzik be a vállalkozások annak ellenére, hogy több hazai gyártó kínálatában is szerepelnek egyes előállításhoz szükséges alapanyagok, például a marcipán vagy a cukor. A hazai alapanyag-beszállítás alapvetően a gyümölcsökre és a feldolgozott termékekre korlátozódik. Az alapanyagok ára – főképp a kakaóé – jelentősen megemelkedett, és ez növeli a szaloncukrok előállítási költségeit. Kakaóból világszerte a megszokottnál kevesebb termett, a sok országot sújtó idei aszály miatt.

A felmérések szerint egyre többen keresik a minőségi szaloncukrokat. 

Egy-egy háztartásban évente átlagosan egy kilónyit vásárolnak, és továbbra is a legkedveltebb íz a zselés, a marcipános, a kókuszos, a karamellás és a csokoládékrémes.

Ízesítésük igen változatos, tavaly például „Az Év Szaloncukra” versenyre a gyártók 152 szaloncukrot neveztek be, egyebek közt olyan különlegeseket is, mint aranygaluskás, robbanócukros, vörösboros aszalt szilvás marcipános. A termékek között már évekkel ezelőtt megjelentek a hozzáadott cukrot nem tartalmazó szaloncukrok is, amivel a gyártók a fogyasztói igények változását követik.

Barta István Zoltán – aki Békésen kisboltot is üzemeltet – hírportálunknak elmondta, idén is az elmúlt évek vásárlói visszajelzései alapján állították össze a kínálatot üzletükben.

– Nálunk ebben az évben is a megszokott ízek a népszerűek, érdekesség, hogy az alacsonyabb árkategóriába tartozó zselés, illetve az annak körülbelül duplájába kerülő marcipános, konyakmeggyes, rumos diós egyaránt népszerű. Nagy az érdeklődés ez iránt termék iránt – fogalmazott a szakember. 

Mint arról a napokban beszámoltunk, idén a gyulai Kézműves Cukrászda forralt boros szaloncukra lett az év szaloncukra. Balogh László cukrászmester, a Kézműves cukrászda tulajdonosa elmondta, természetes módon náluk jelenleg a forralt boros, illetve a mogyorós kategóriában első helyen végzett gianduja szaloncukruk a legnépszerűbb.

– Emellett nagyon szeretik a zseléseket, a marcipános, a sós karamellás és az ugyancsak marcipán alapú Keleti csemege fantázianevű szaloncukrunkat is – tette hozzá a cukrászmester.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában