2023.02.24. 17:57
A kommunizmus áldozataira emlékeztek Békésen - galériával
A kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából tartottak megemlékezést pénteken délelőtt Békésen, a Forradalmi Emlékműnél.
Fotó: Bencsik Ádám
Beszédében Csibor Géza, a pénzügyi és városfejlesztési bizottság elnöke elmondta, 2000 óta emlékezhetünk a kommunizmus áldozataira, február 25-én.
– 1947-ben ezen a napon hurcolták el a Kisgazdapárt főtitkárát, Kovács Bélát. Magyar földön szovjet katonák fogták le, koholt vádak alapján szovjet bíróság ítélte el, és küldte a Gulágra. Kálváriája ily’ módon az ország idegen megszállásának is szimbóluma – fogalmazott Csibor Géza, majd hozzátette: becslések alapján az első világháborúban 10, a másodikban 60, míg a kommunizmus eszméjétől fűtve 100 millióan haltak meg, vagy tűntek el. – Az áldozatokat saját otthonaikból vitték el a pribékek, akik éjjel tevékenykedtek, mint a patkányok. Ártatlanokat vittek el, akik rosszul szóltak, néztek, vagy egy helyi elvtársnak kellett az otthonuk – emelte ki Csibor Géza.
Kitért arra, hogy a kommunisták Magyarországon internáló-, kitelepítő és munkatáborokat építettek ki.
A kommunizmus áldozataira emlékeztek Békésen
Fotók: Bencsik Ádám– Ezek száma 60-70 lehetett, a leghírhedtebbek Kistarcsa, Recsk, Tiszalök és Kazincbarcika volt – sorolta. – 1950 márciusától 1953 júniusáig az ÁVH több mint egymillió büntetőeljárást kezdeményezett. Kitelepítettek 300 ezer, „osztályidegennek” mondott embert.
Csibor Géza személyes sorsokon keresztül mutatta be, hogy milyen elképesztő szenvedéseket okozott a rezsim az embereknek. Emellett kiemelte, emlékeznünk kell a rendszer elől menekülő, lelőtt disszidensekre, a tüntetések szétverésére, az ellenzékiekkel szembeni karhatalmi brutalitásra is.
– Fontos, hogy az ismeretlen földön, jelöletlen sírban nyugvó rengeteg áldozat emlékét megőrizzük. Hiszen szenvedésük, haláluk mind amellett, hogy borzalom, számunkra intő kötelesség is. El kell mondanunk gyermekeinknek a kommunizmus rémtetteit, hogy ez az eszme soha többé ne kerülhessen hatalomra – hangsúlyozta Csibor Géza.