Egészségügy

2023.02.16. 18:00

Még nem ápolók, de máris díjat kaptak a legkiválóbb diákok Békéscsabán - galériával

A Legkiválóbb ápolójelölt verseny díjátadóját tartották meg csütörtökön a Dr. Réthy Pál Tagkórház Skill-labor konferenciatermében. Az eseményt a Gál Ferenc Egyetem Egészség- és Szociális Tudományi Kar és a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara Békés Vármegyei szervezete hívta életre.

Vásári Erzsébet [email protected]

Dr. Vincze Gábortól és Lakatos Zsuzsannától, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara Békés Vármegyei Szervezetének elnökétől vehették át a díjakat

Fotó: Bencsik Ádám

Az eredményhirdetésen elhangzott, a Legkiválóbb ápolójelölt verseny célja az, hogy évről-évre ráirányítsa a figyelmet az ápolói hivatás szépségeire, és hozzájáruljon ezen szakma népszerűsítéséhez. A résztvevők három fordulón keresztül mérhették össze a tudásukat, melynek összesített eredménye alapján díjazták most a „Legkiválóbb” és a két „Kiváló ápolójelölt” középiskolai tanulót.

Prof. dr. Dux László, a Gál Ferenc Egyetem rektora elmondta, ha a szakemberek utánpótlása megszakad, azt nem biztos, hogy akár egy emberöltő alatt is pótolni lehet. Éppen ezért fontos feladatuknak, egyfajta küldetésüknek tartják azt, hogy a Legkiválóbb ápolójelölt versenyhez hasonló rendezvényeken a fiatalok egyes kiemelkedő szakmák iránti kötődését és elköteleződését sikerélmények által erősítsék.

Dr. Kovács József országgyűlési képviselő kifejtette, bő tíz éve annak már, hogy az első Skill-labort Magyarországon átadták, mégpedig a budapesti Honvédkórházban. Ezt ő maga is megnézte Mészáros Magdolna ápolási igazgatóval. A benyomásaik jók voltak, később pedig már Békéscsabán is lehetőség nyílt egy ilyen oktatólabor berendezésére és megnyitására. Ez utóbbira igen nagy szükség van, hiszen számos lehetőséget rejt, magas szintű képzést biztosít az egészségügyi oktatásban, illetve többek között helyt ad a Legkiválóbb ápolójelölt versenynek is.

Herczeg Tamás országgyűlési képviselő elmondta, az ápolók az orvosok legfőbb szövetségesei. Ugyanakkor azok is ők, akik egy mosollyal, szóval, érintéssel és a gyógyító munkájukkal sokszor akár csodát is tudnak tenni a betegekkel. Ahhoz pedig, hogy mindezt megtegyék, képzésre is szükségük van, amire az iskolapad és a kórházi gyakorlati oktatás mellett kiváló helyszín a Skill-labor.

Szarvas Péter polgármester köszöntőjében elhangzott, a fekvőbeteg-ellátás sok problémával jár. De akárhogy is fejlesztik – például korszerű műszerekkel –, akkor sem fog fejlődni, ha a humán háttér nincs rendben. A kiváló ápolók nélkül pedig a rendszer nem tud jó szolgáltatást nyújtani. Elárulta, öröm számára, hogy az előző évhez hasonlóan idén is sokan jelentkeztek a Legkiválóbb ápolójelölt versenyre, hiszen ez is azt jelenti, hogy sokakat érdekel komolyan ez a szakma.

Dr. Becsei László főigazgató főorvos kifejtette, öröm számukra, hogy csabai tagkórházukban, a Skill-laborban adhattak helyet az ápolójelöltek versenyének. Hozzátette, oktatóhelyiségük dr. Solti Árpád vezetésével aktívan részt tud venni az egészségügyi képzésekben, legyen szó akár már jelenlegi kollégákról, akár tanulókról. Hangsúlyozta, az egészségügyben a jól képzett és megfelelő számú szakdolgozó nélkül elképzelhetetlen az ellátás. Az ilyen tudományos rendezvényeken és versenyeken pedig a diákok plusz munkát és energiát szánnak arra, hogy az ismereteiket elmélyítsék. Éppen ezért véleménye szerint az ápolójelöltek megmérettetésén mindenki nyertes.

Nagy Dorka lett a Legkiválóbb ápolójelölt

Dr. Vincze Gábor, a Gál Ferenc Egyetem dékánja a verseny értékelésekor köszönetét fejezte ki munkatársainak, Beke Szilviának és dr. Párduczné dr. Szőllősi Andreának, hogy létrehozták tavaly az első Legkiválóbb ápolójelölt versenyt, együttműködve az ápolási kamarával. Ez pedig már a második olyan alkalom, amikor igyekeztek minden résztvevőt az ápolás előkészítésében, az ápolástanban és az elsősegélynyújtásban tesztelni. Mint mondta, előrelépést jelentett, hogy a hódmezővásárhelyi centrumban, Szentesen együttműködést kötöttek, így az idei 21 résztvevő között Békés vármegyei tanulókon kívül Csongrád-Csanád vármegyei diákok is voltak.

A beszédek után köszöntöttek mindenkit, aki a versenyen részt vett, illetve díjazták közülük a három legeredményesebb tanulót. A harmadik helyezett Szekerczés Nóra, a BSZC Szent-Györgyi Albert Technikum tanulója lett, a második Nagy Andrea, szintén a BSZC Szent-Györgyi Albert Technikum tanulója. Ők Kiváló ápolójelölt díjat vettek át. Az első helyezett pedig Nagy Dorka lett, a Hódmezővásárhelyi SZC Szentesi Boros Sámuel Technikum diákja lett, aki megkapta a Legkiválóbb ápolójelölt díjat.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában