2023.05.24. 19:56
A szakmák sztárjait jutalmazta a kamara Békéscsabán - galériával
Tizenegy diák jutott be Békés vármegyéből a szakmai versenyek döntőibe, amelyet a napokban rendeztek Budapesten, a Szakma Sztár Fesztivál keretében. A rendkívül eredményesen szereplő tanulókat és felkészítőiket szerdán köszöntötték Békéscsabán, a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Penza lakótelepi székházában.
Gyöngyösi Emerita, Petrus Rózsa, Szabó Dániel, Botos Zoltán, Hegedűs Martina, Sárik Dániel, Zsilinszki Zsolt, Gera Gara Attila, Csík Boglárka és Juhász Emília kimagasló teljesítményt nyújtott a Szakma Sztár Fesztiválon.
Fotó: Für Henrik
Mészárosné Szabó Anna, a kamara osztályvezetője elmondta: a Szakma Kiváló Tanulója Verseny a hároméves képzést végző középiskolásoknak, az Országos Szakmai Tanulmányi Verseny pedig az érettségit is adó, ötéves technikum végzőseinek szól. A szakmai megmérettetésekkel az a cél, hogy a gyakorlatigényes szakmák reflektorfénybe kerülhessenek.
A viadalokra Békés vármegyéből több mint félezer diák jelentkezett 39 szakmában, akik közül a középdöntőbe harmincnál is többen kerültek be. Innen pedig a fővárosban, a Szakma Sztár Fesztivál keretében rendezett döntőbe tizenegyen jutottak tovább – négy Békés vármegyei szakképző intézményt képviselve –, és közülük tízen dobogós helyen zártak. Hangsúlyozta, hogy a kamara büszke a gyermekekre, megköszönte a felkészítésüket egyrészt a középiskoláknak, másrészt pedig a duális képzőhelyeknek, akik szintén a tanulók mellé álltak.
A Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, dr. Orosz Tivadar kiemelte, hogy a fináléban 72 szakmában 193-an mérték össze tudásukat, tehetségüket, közülük tizenegyen érkeztek Békés vármegyéből, ami arányaiban kiemelkedő teljesítményt jelent.
Úgy véli, hogy a versennyel példát mutatnak a jövő szakembereinek, és megemlítette, hogy a Szakma Sztár Fesztiválra a kamara a térségből 400 diákot, hetedik és nyolcadikos osztályos fiatalt vitt el. Szerinte a rendezvény egy remek pályaorientációs alkalom is volt, hiszen a tanulók megismerkedhettek a szakmákkal, jövőképpel találkozhattak. Kiemelte: a folyamatosan átalakuló szakképzés rugalmas, van lehetőség a továbbtanulásra, így a későbbiekben akár felsőfokú végzettséget is szerezhetnek a diákok. Beszélt arról, hogy egyre több fiatal dönt a szakképzés mellett, azonban akad továbbra is tennivaló ezen a téren. Folyamatosan jelennek meg az újabb és újabb szakmák, illetve a meglévőknél szintén változik a technológia, a lehetőségek tárháza.
A szakmák sztárjait jutalmazta a kamara Békéscsabán
Fotók: Für HenrikA döntőben első helyezést ért el Hegedűs Martina divatszabó (BSZC Kós Károly Technikum és Szakképző Iskola), Gera Gara Attila kiadványszerkesztő technikus (BSZC Szent-Györgyi Albert Technikum és Kollégium) és Sárik Dániel nyomdaipari technikus (BSZC Szent-Györgyi Albert Technikum és Kollégium).
Másodikként végzett a megmérettetésen Botos Zoltán hegesztő (Gál Ferenc Egyetem Technikum, Szakképző Iskola, Gimnázium és Kollégium), Gyöngyösi Emerita fodrász (BSZC Kós), Csík Boglárka kiadványszerkesztő technikus (BSZC Szent-Györgyi) és Zsilinszki Zsolt nyomdaipari technikus (BSZC Szent-Györgyi). Harmadikként zárt Petrus Rózsa fodrász (BSZC Kós), Hoffmann Máté karosszérialakatos (BSZC Trefort Ágoston Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium) és Juhász Emília nyomdaipari technikus (BSZC Szent-Györgyi). Ötödik helyezést ért el Szabó Dániel fodrász (BSZC Kós).
A győztesek maradnak a kaptafánál
A divatszabó Hegedűs Martina nagymamája példáját követve döntött a szakma mellett, illetve az is szerepet játszott az elhatározásában, hogy kreatívnak érzi magát. Úgy véli, jól megszervezték az országos döntőt, tetszettek neki a kiállítások is. A verseny során egy táskát és egy ökoszatyrot varrt, majd egy olyan bonyolult nadrágot, amilyen modellel addig nem találkozott. Hihetetlen érzés volt számára, hogy megnyerte a viadalt. Szeretne pár éven belül magánvállalkozást indítani.
A nyomdaipari technikus Sárik Dániel elmondta, változatos feladatokat kaptak, amelyek a szakma teljes vertikumát lefedték, találkozott hagyományos és digitális nyomtatással is. Amikor a szakma mellett döntött, a kíváncsiság vezérelte, meglelte benne a gépészeti és az informatikai vonalat is. Vélhetően marad a területen, gépészmérnöknek tanulna tovább.
A kiadványszerkesztő technikus Gera Gara Attila hozzátette, hogy az elméleti forduló után a második körben egy egész évre szóló falinaptárat készített, majd a döntőn egy teás dobozt kellett megterveznie. A szakmában a tervezési rész fogta meg, ugyanis abban kiélheti a kreativitását. Azt követően, hogy első lett, kézenfekvő, hogy marad is ezen a területen.
A versenyeket a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával valósította meg az iparkamara.