2023.05.25. 14:04
Átadták a megújult Schéner Mihály-alkotásokat Békéscsabán
Megújultak a száz éve született Kossuth-díjas művész, Békéscsaba díszpolgára, Schéner Mihály köztéri alkotásai a Szigligeti utcai játszótéren, amelyeket a csütörtöki ünnepséget követően rögtön birtokba is vettek a gyermekek. A rendezvényen Péter Erika költő, író olvasta fel Ördögjárás című művét, valamint felléptek a Szigligeti utcai óvoda gyermekei is.
Az óvodások rögtön birtokba is vették a megújult játékokat.
Fotó: Bencsik Ádám
A Szigligeti utcai játszótéren és annak környezetében a 80-as években helyezték ki Schéner Mihály köztéri alkotásait. A betonból és fából készült játszóeszközök és díszítőelemként szolgáló művek ki voltak téve az időjárás viszontagságainak, esetenként a rongálásoknak is. Az állapotuk évről évre romlott. Másfél éve kezdeményezték azok helyreállítását, de az önkormányzat is fontosnak tartotta, hogy ezt megtegyék a mester születésének századik évfordulója alkalmából.
Varga Tamás alpolgármester elmondta, hogy az alkotások immár méltó módon, hűen tükrözik a művész munkásságát, hitvallását. Felidézte: Schéner Mihály 1923-ban született Medgyesegyházán, majd 8 évet tanult Békéscsabán, a Rudolf főgimnáziumban. 1944-ben vonult be a hadseregbe, viszont érdekesség, hogy a lába nem bírta elviselni a bakancsot, ezért nem kellett a fronton harcolnia. Később szovjet fogságba esett, ahonnan megszökött.
1947-ben szerzett pedagógusi, művészi végzettséget, aztán elindult a pályán, abban a vészkorszakban, amikor a művészet szabad kibontakozására nem igazán volt lehetőség. 1963-ban, 40 évesen nyílt meg első tárlata, ekkor került be a köztudatba, majd hatottak rá a párizsi és a londoni évek, és persze művészetében ugyanúgy megjelenik az Alföld, a népi folklór világa.
A 80-as években kapott megbízást, hogy készítsen köztéri alkotásokat a játszótérre, ami újdonságot, bátor vállalást jelentett akkor, amikor sablonra építettek játszótereket. 1988-ban avatták fel a műveket, abban az évben adták át a Meseházat is, ahol megismerhető Schéner Mihály hagyatéka.
A műveket Szőke Sándor szobrászművész és Mórocz Sándor fafaragó mester állította helyre, a festési munkálatokat Földi László népi bútorfestő vállalta. A környezet rendbe tételében a városgazdálkodási kft. is szerepet vállalt. Varga Tamás alpolgármester hozzátette: sok találgatás folyt az elmúlt években, hogy milyen célt szolgálnak ezek az alkotások. A felújított környezet, illetve a kihelyezett, Schéner Mihály életét és munkásságát bemutató tábla választ ad.